Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Pakt o migrácii spôsobil v EÚ búrku

Stopäťdesiat krajín sveta včera v marockom Marrákeši schválilo pakt o migrácii z dielne OSN.

Pakt o migrácii spôsobil v EÚ búrku
Zdroj: Reuters

Rozpad vlády, demisia ministra a politické hádky. Globálny pakt o migrácii zatriasol Európou. A aj napriek tomu, že sa dokument rozhodlo odmietnuť 43 krajín vrátane Slovenska, ho včera v Maroku prijali.
Podľa očakávaní lídri krajín schválili dokument o migrácii, ktorý krajiny OSN vypracúvali dva roky. Aj keď pod dokumentom malo svietiť 193 podpisov, je ich tam len 150. Slovensko ani niektoré ďalšie krajiny zástupcov nemali.

Ako prvé sa o pakte vôbec odmietli baviť Spojené štáty. Ďalšie kritické hlasy sa začali ozývať po zverejnení dokumentu v lete. V Európskej únii sa k nemu postupne odmietli pripojiť všetky štyri krajiny vyšehradskej skupiny a tiež Lotyšsko a Bulharsko.

„Už dlho sa neobjavil dokument, ktorý by bol tak intenzívne dezinterpretovaný a odmietaný,“ zhodnotil analytik z českej Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Jungwirth. Kým na Slovensku podal kvôli paktu demisiu, ktorú nakoniec prezident neprijal, minister zahraničia Miroslav Lajčák, v Belgicku rozporné ná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.