Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2022, 07:24

NATO obnoví rokovania s Ruskom. Posun v spore o Ukrajinu sa nečaká

Po viac ako dvoch rokoch sa v Bruseli obe strany stretnú v rámci Rady NATO – Rusko.

Šéf NATO Jens Stoltenberg
Zdroj: Reuters

Hľadať riešenie napätej situácie okolo Ukrajiny dnes budú zástupcovia členských krajín Severoatlantickej aliancie s námestníkom ruského ministra zahraničných vecí Sergejom Rjabkovom.

Po viac ako dvoch rokoch sa v Bruseli obe strany stretnú v rámci Rady NATO – Rusko vo chvíli, keď sa Kyjev aj Západ obávajú nového vpádu ruských jednotiek na ukrajinské územie.

Alianční diplomati od rokovania nečakajú prielom, ale dúfajú v odvrátenie hroziaceho konfliktu.

Požiadavky Moskvy, aby aliancia zavrela dvere Ukrajine a stiahla jednotky zo svojho východného krídla, však spojenci jednotne odmietajú.

Dnešné rokovania nadviažu na pondelkové ženevské stretnutie Rjabkova s ​​jeho americkou kolegyňou Wendy Shermanovou, ktorá v Bruseli povedie americkú delegáciu.

Schôdzka výrazný posun nepriniesla a podľa Rjabkova bude mať Moskva po dnešku dôležité podklady na rozhodnutie, či v rozhovoroch pokračovať a či jej môžu niečo priniesť.

​Spojenci pritom hodlajú jednotne odmietnuť kľúčové ruské požiadavky, ktorými Moskva podmieňuje zníženie napätia pri hraniciach so svojim západným susedom.

Šéf NATO Jens Stoltenberg aj preto neočakáva, že by sa postoje oboch strán výrazne zblížili a chce skôr získať prísľub ďalších rokovaní.

NATO sa podľa neho musí pripraviť aj na možnosť, že Rusko pokračovanie rozhovorov odmietne a rozhodne sa pre inváziu, ktorú v súčasnosti vylučuje. Aliancia je v tom prípade pripravená siahnuť k tvrdým ekonomickým sankciám.

O výsledkoch rozhovorov chce Stoltenberg ešte dnes večer informovať na neformálnom rokovaní ministrov obrany krajín EÚ vo francúzskom Breste.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.