StoryEditor

Po rokoch Spojené štáty vypúšťajú viac emisií oxidu uhličitého

09.01.2019, 18:07
Autor:
ČTKČTK

Objem vypustených emisií oxidu uhličitého, hlavného skleníkového plynu, sa v Spojených štátoch minulý rok zvýšil - v predchádzajúcich troch sa pritom objem znižoval. Zistila to nezávislá výskumná skupina Rhodium Group. Tá tvrdí, že príčinou je jednak veľká zima, kvôli ktorej ľudia viac topia plynom, ale aj vyššia spotreba zemného plynu v priemysle.

Objem emisií oxidu uhličitého sa v USA zvýšil vlani oproti roku 2017 o 3,4 percenta - a to aj napriek tomu, že minulý rok skončilo rekordné množstvo tepelných elektrární a energetické uhlie z veľkej časti nahradil zemný plyn. Z neho sa oproti uhliu uvoľňuje pri spaľovaní zhruba polovica oxidu uhličitého. Ide o najvyšší nárast od roku 2010.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa vlani v lete oznámila, že chce odstúpiť od parížskej klimatickej dohody, na ktorej sa všetky štáty sveta zhodli v roku 2015. Zatiaľčo Obamov kabinet obmedzoval emisie skleníkových plynov v energetike aj doprave, súčasný šéf Bieleho domu pravidlám svojho predchodcu jednak popúšťa uzdu, jednak sa snaží podporiť produkciu ropy, plynu aj uhlia.

Podľa názoru odborníkov by americká vláda mala urýchliť prechod krajiny od zemného plynu k obnoviteľným zdrojom, ktorými sú napríklad solárna či veterná energia. Pokiaľ sa tak nestane, spôsobí to podľa ekológa Grega Cunningham „nenapraviteľné a nákladné poškodenie klímy,“ napísala agentúra AP.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

25. máj 2022 12:40