Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2022, 19:12

Princ Andrew vráti svoje tituly. V reakcii na Epsteinovu kauzu, v ktorej figuruje, sa stiahne do úzadia

Andrew, vojvoda z Yorku, neuspel na súde v New Yorku so žiadosťou o zamietnutie žaloby.

Princ Andrew vráti svoje tituly. V reakcii na Epsteinovu kauzu, v ktorej figuruje, sa stiahne do úzadia
Zdroj: TASR/AP

Britský princ Andrew vrátil vojenské tituly a kráľovské záštity panovníčke Alžbete II., oznámil to dnes Buckinghamský palác na twitteri.

Vojvoda z Yorku v stredu neuspel na súde v New Yorku so žiadosťou o zamietnutie žaloby zo strany Virginie Giuffreovej, ktorá ho viní zo sexuálneho napadnutia.

Obhajuje sa ako súkromná osoba

"Vojvoda z Yorku s súhlasom kráľovnej odovzdal svoje vojenské tituly a kráľovské záštity. Vojvoda z Yorku sa aj naďalej nebude zúčastňovať verejných aktivít a v tomto prípade sa obhajuje ako súkromná osoba," napísal palác vo vyhlásení. O aký prípad ide, nespresnil.

Kráľovský zdroj agentúre Reuters povedal, že Andrew už nebude pri žiadnych oficiálnych akciách používať titul "Jeho kráľovská Výsosť" a jeho úlohy pripadnú ďalším členom kráľovskej rodiny.

Šesťdesiatjeden ročný Andrew, druhorodený syn kráľovnej, je súčasťou kauzy týkajúcej sa amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, s ktorým sa priatelil.

Epstein bol v roku 2019 nájdený mŕtvy v newyorskom väzení, kde čakal na súdny proces. Podľa vyšetrovania spáchal samovraždu.

Obvinenia odmieta

Po jeho smrti sa pozornosť amerických úradov obrátila k jeho dlhoročnej britskej spolupracovníčke Ghislaine Maxwellovej, ktorá bola v decembri uznaná vinnou zo sexuálnych zločinov.

Giuffreová vojvodu z Yorku viní zo sexuálneho napadnutia pred 20 rokmi, keď bola neplnoletá. Princ všetky obvinenia odmieta.

Jeho právnici pôvodne požadovali odmietnutie žaloby s odvolaním sa na dohodu, ktorú Epstein uzavrel s Giuffreovou v roku 2009.

Za to, že stiahla podobnú žalobu na neho, jej zaplatil 500-tisíc dolárov. Podľa princovho tímu dohoda zahŕňa pasáž, ktorá v tejto veci vylučuje stíhanie ďalších osôb.

Newyorský sudca Lewis Kaplan však odmietol, že by princ Andrew patril medzi strany spomínaného urovnania a prípadnému procesu tak dal zelenú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.