Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2022, 21:33

Portugalsko preverí udelenie občianstva ruskému miliardárovi Abramovičovi. Získal ho minulý rok

Majiteľ futbalového klubu Chelsea získal portugalské občianstvo na základe zákona, ktorý ho umožňuje udeliť potomkom Židov vyhnaných z krajiny na konci 15. storočia.

Portugalsko preverí udelenie občianstva ruskému miliardárovi Abramovičovi. Získal ho minulý rok
Zdroj: Reuters

Portugalské úrady začali interne vyšetrovať udelenie občianstva ruskému miliardárovi a majiteľovi britského futbalového klubu Chelsea Romanovi Abramovičovi.

Abramovič získal portugalské občianstvo v apríli minulého roka na základe zákona, ktorý umožňuje udeliť občianstvo potomkom Židov vyhnaných z krajiny na konci 15. storočia, uviedla agentúra Reuters.

Overenie úradného postupu

Abramovičova hovorkyňa vyšetrovanie uvítala. Podľa nej objasní, že občianstvo bolo udelené v súlade so zákonmi.

"Je to normálny postup, ktorý sa spustí pri každej situácii či správe, ktorá nasvedčuje tomu, že sa pri úradnom postupe stalo nejaké pochybenie," uviedlo o preskúmaní ministerstvo spravodlivosti.

Vnútorné preskúmanie má podľa ministerstva objasniť, či pri udeľovaní občianstva Abramovičovi postupovali úrady správne.

Zákon, ktorý umožňuje udeliť občianstvo potomkom Židov vyhnaných z krajiny na konci 15. storočia vtedajšími vládcami a katolíckou inkvizíciou, Portugalsko schválilo v roku 2015.

Podľa portugalských médiách si o občianstvo týmto spôsobom zažiadalo niekoľko tisíc ľudí. Počet žiadostí vzrástol predovšetkým po roku 2019, keď podobná norma prestala platiť v Španielsku, kde tiež na konci 15. storočia vládcovia a cirkev vyhnali Židov z krajiny.

Podozrenie zo zneužívania systému

"Všetko nasvedčuje tomu, že za dobre mieneným zákonom sa skrýva pasová mafia," uviedol antikorupčný aktivista a zakladateľ portugalskej pobočky organizácie Transparency International Joao Batalha.

Protikorupčné organizácie už dlhšiu dobu kritizujú, že vďaka zákonu získali portugalské občianstvo oligarchovia z krajín mimo Európskej únie.

Pôvod žiadateľov skúmajú židovské centrá v Lisabone a Porte, ktoré tiež schválilo Abramovičovu žiadosť. Centrum poukázalo na to, že ruský miliardár financoval projekt na pamäť portugalských Židov v Hamburgu.

Z Portugalska boli vyhnaní predovšetkým sefardskí Židia, o ktorých prítomnosť v Rusku sa málo vie. Priezvisko Abramovič je však typické skôr pre aškenázskych Židov, uviedla agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.