Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2019, 17:46

Na letiská prichádza tretie pohlavie. Muž alebo žena už pri rezervácii leteniek nestačí

  • V amerických aerolíniách sa v rezervačných systémoch pri výbere pohlavia objavia dve nové možnosti.
  • Kto sa do kolóniek muž alebo žena nezmestí, bude môcť zaškrtnúť možnosť neuvedené alebo neurčené.
  • Výsledkom bude aj nové oslovenie, namiesto anglického Mr. a Ms. ako pán a pani/slečna pribudne Mx.
Na letiská prichádza tretie pohlavie. Muž alebo žena už pri rezervácii leteniek nestačí
Zdroj: Reuters

Muž, alebo žena? Ako voľba pri rezervácii letenky už tieto dve položky prestávajú stačiť. Niektoré krajiny prichádzajú s dokladmi, ktoré umožňujú aj ďalšie možnosti. Preto ani aerolinky nechcú zákazníkov tlačiť do voľby, ktorá pre nich nemusí byť príjemná. Zmenu už oznámili letecké spoločnosti American, Delta, United, Southwest, Alaska a JetBlue.

České aerolínie a SmartWings nevylučujú, že sa tiež pripoja. "Akonáhle to poskytovatelia systémov budú umožňovať, máme záujem držať sa svetového trendu a vyhovieť potrebám všetkých cestujúcich," vyhlásila hovorkyňa skupiny SmartWings Vlaďka Dufková.

M pre mužov, F pre ženy a teraz už aj X

Podobne sa pre české Lidové noviny vyjadrila napríklad nemecká Lufthansa, ktorá rozšírenie možností zvažuje. Zatiaľ to však podľa nej nie je technicky možné.

V amerických aerolíniách sa v rezervačných systémoch pri výbere pohlavia objavia aj dve nové možnosti. Kto sa do kolóniek muž alebo žena nezmestí, bude môcť zaškrtnúť možnosť neuvedené alebo neurčené.

Písmeno M pre mužov a F pre ženy tak doplní U pre neuvedené a X pre neurčené. Výsledkom bude aj nové oslovenie, namiesto anglického Mr. a Ms. ako pán a pani/slečna pribudne Mx. Zmena potrvá niekoľko týždňov.

Aerolinky tvrdia, že im to uľahčí prácu s rôznorodými cestujúcimi. "Je to výrazný krok v ústrety nebinárnym ľuďom, aby nemuseli čeliť nesúladu medzi informáciami na ich letenke a na ich dokladoch," uviedol pre agentúru AP Beck Bailey z Human Rights Campaing. Americký Úrad pre bezpečnosť v doprave však vyhlásil, že cestujúci by mali uvádzať to, čo majú vo svojich oficiálnych dokladoch.

Nevie sa o tom, že by možnosť voľby len z dvoch pohlaví priniesla niekomu v minulosti problémy. Podľa Baileyho však dotknutým ľuďom ubudne stresu z toho, že budú mať na letisku problémy.

V Oregone zaviedli tretie pohlavie ako prví

Pohlavia, ktoré majú na svojich dokladoch, nemusia zodpovedať tomu, ako vyzerajú. "Rozhodne máme veľmi rozmanitých zákazníkov. Toto bude dobre prijaté a sme šťastní, že tento krok môžeme vykonať," uviedol hovorca American Airlines Matt Miller. V obdobnom duchu sa vyjadrujú aj Delta Air Lines, ktorí chcú, aby sa ich zákazníci cítili dobre a vítaní bez ohľadu na to, za koho sa považujú.

Letecké organizácie Airlines for America a Asociácie medzinárodnej leteckej dopravy (IATA) nedávno schválili nové štandardy toho, ako pristupovať k zákazníkom s dokladmi, ktoré umožňujú viac ako dve voľby pohlavia. Tieto postupy, ktoré sú však skôr odporúčaním a nie sú záväzné, začnú platiť prvého júna.

Americký štát Oregon sa stal v roku 2017 prvým, ktorý dal občanom možnosť si z dvoch pohlaví nevybrať a zvoliť tak tretiu možnosť. Neskôr sa pridali štáty Kalifornia, Colorado, Maine, Minnesota, Arkansas a Washington D.C.

Kvôli tomu už muselo americké Národné centrum pre transgenderovú rovnosť spolu s Human Rights Campaign prísť s odporúčaním, aby ľudia s tretím pohlavím uvedeným napríklad vo svojom vodičskom preukaze radšej nosili ešte druhý doklad, napríklad pas, v ktorom je pohlavia uvedené rovnako ako na letenke. To už by však po zavedení oznámených zmien nebolo nutné.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.