Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2019, 11:52 Aktualizované dňa 11.03.2019 o 12:45

Našli obe čierne skrinky lietadla, v ktorého troskách zahynuli aj Slováci

V lietadle etiópskych aerolínií zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch občanov Slovenska.

Našli obe čierne skrinky lietadla, v ktorého troskách zahynuli aj Slováci
Zdroj: Reuters

Pátrači našli obe čierne skrinky lietadla typu Boeing 737-8 MAX spoločnosti Ethiopian Airlines, ktoré v nedeľu ráno havarovalo v Etiópii, pričom zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch občanov Slovenska. V pondelok to oznámili aerolínie Ethiopian Airlines, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

"Našiel sa digitálny zapisovač letových údajov (DFDR) a zapisovač hlasu v kokpite (CVR) letu ET302," informovala na Twitteri spoločnosť Ethiopian Airlines.

Zatiaľ nie je známe, čo spôsobilo pád nového lietadla za jasného počasia južne od etiópskej metropoly Addis Abeba, šesť minút po štarte.

Oba zapisovače, takzvané čierne skrinky, môžu vyšetrovateľom pomôcť pri zisťovaní príčiny tragédie.

Ďalší havarovaný boeing

Jedno lietadlo Boeing 737 MAX 8 sa zrútilo už vlani v októbri. Lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Lion Air so 181 pasažiermi a ôsmimi členmi posádky havarovalo po štarte z letiska v Jakarte. Nikto nešťastie neprežil. Už táto havária vyvolala obavy o bezpečnosť boeingu novej generácie.

​Príčina októbrovej havárie lietadla spoločnosti Lion Air síce nebola doteraz určená, ale indonézski vyšetrovatelia už niekoľko dní po nešťastí leteckej spoločnosti upozornili, že chybná informácia z jedného zo senzorov môže spôsobiť, že lietadlo automaticky nakloní predok smerom nadol.

Mnohí odborníci varujú pred tým, aby sa spomínané nehody predčasne nedávali do súvislosti.

Príčiny nehody môžu byť rôzne

Alan Diehl z amerického Národného úradu pre bezpečnosť v doprave (NTSB) pripomenul, že v oboch prípadoch sa nešťastie odohralo krátko po vzlete a kolísanie vertikálnej rýchlosti po štarte etiópskeho lietadla naznačuje možný problém s ovládateľnosťou stroja.

Dodal však, že existuje niekoľko ďalších vysvetlení havárie - napríklad problém s motormi, chyba pilota, hmotnosť nákladu, sabotáž alebo stret s vtákmi.

Podľa spoločnosti Boeing je vyšetrovanie v počiatočnej fáze, a preto nie je nutné prevádzkovateľom modelu 737 MAX 8 vydávať na základe kusých informácií nové usmernenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.