Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 11:13

Tusk požiada, aby krajiny Únie umožnili dlhý odklad brexitu

Teraz je termín brexitu stanovený na 29. marca.

Tusk požiada, aby krajiny Únie umožnili dlhý odklad brexitu
Zdroj: Reuters

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzve pred nadchádzajúcim summitom v Bruseli prezidentov a premiérov krajín európskej dvadsaťsedmičky, aby boli otvorení možnosti "dlhého" odloženia brexitu, ak o to Briti požiadajú.

Tusk to dnes napísal na twitteri. Dolná snemovňa britského parlamentu bude o možnosti odložiť brexit hlasovať dnes večer.

"Počas svojich konzultácií pred summitom Európskej rady budem apelovať na EÚ27, aby bola otvorená dlhému odkladu, ak to Spojené kráľovstvo uzná za potrebné, aby mohlo prehodnotiť svoju brexitovú stratégiu a vybudovať na nej zhodu," napísal Tusk. Summit EÚ sa bude konať budúci týždeň vo štvrtok a v piatok.

Dolná snemovňa britského parlamentu by dnes mala zakončiť trojdňovú sériu hlasovaní rozhodnutím o tom, či odchod z Európskej únie odložiť. Teraz je termín brexitu stanovený na 29. marca.

Hlasovať by sa malo o odklade do 30. júna. Pokiaľ Londýn nakoniec o odklad požiada, musí s ním súhlasiť všetkých zvyšných dvadsaťsedem členských krajín EÚ vrátane Slovenska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.