Reuters
StoryEditor

Tonga je odrezaná od sveta. Nový Zéland po prieskumných letoch hovorí o značných škodách

17.01.2022, 09:38
Autor:
TASRTASR
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondelok informovala, že mesto Nuku'alofa je zakryté hustým oblakom sopečného popola.

Nový Zéland v pondelok vykonal prieskumné lety nad Tongou, aby posúdil rozsah škôd po silnom podmorskom zemetrasení pri pobreží tohto ostrovného štátu v južnom Pacifiku. Austrália zasa pripravuje odoslanie "nevyhnutných humanitárnych komodít" pre obyvateľov Tongy.

Sobotňajšia erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai pri jednom z neobývaných ostrovov Tongy bola taká silná, že ju bolo počuť až na Aljaške. Spôsobila v Tichom oceáne aj vlny cunami, ktoré zaplavili pobrežia od Japonska po Spojené štáty a v Peru zabili dvoch ľudí.

​Úrady na Novom Zélande v pondelok uviedli, že katastrofa spôsobila "značné škody" - najmä v oblasti tonžského hlavného mesta Nuku'alofa, ale zatiaľ neboli na súostroví hlásené žiadne zranenia ani obete na životoch, informovala agentúra AFP.

Kontaminovaná voda

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondelok informovala, že mesto Nuku'alofa je zakryté hustým oblakom sopečného popola, ale inak je tam situácia "pokojná a stabilná". Súostrovie podľa nej potrebuje najmä dodávky vody, pretože "popol spôsobil kontamináciu" miestnych vodných zdrojov.

Novozélandské ministerstvo obrany na základe komunikácie s veľvyslanectvom Nového Zélandu v Nuku'alofe informovalo, že ostrovnému štátu sa už podarilo obnoviť dodávky energiu v mnohých častiach hlavného mesta.

Ostrovy sú aktuálne takmer bez spojenia s okolitým svetom, keďže zemetrasenie a cunami zrejme poškodili dôležitý podmorský komunikačný kábel. Nateraz je možná len komunikácia satelitnými telefónmi.

Oprava až dva týždne

Riaditeľ siete Southern Cross Cable Networks Dean Veverka uviedol, že oprava kábla a obnovenie internetového pripojenia na Tongu môže trvať až dva týždne. Najbližšie plavidlo so zariadeniami na jeho položenie sa nachádza v Port Moresby, hlavnom meste Papuy Novej Guiney, ktoré leží viac ako 4000 kilometrov od Tongy.

V podobnej situácii sa štát Tonga na dva týždne ocitol aj v roku 2019, keď podmorský kábel presekla lodná kotva. Vtedy bola zriadená malá, lokálne prevádzkovaná satelitná služba, ktorá umožňovala aspoň minimálny kontakt s vonkajším svetom.

Geologický inštitút Spojených štátov amerických zaznamenal sobotňajšiu erupciu ako ekvivalent zemetrasenia s magnitúdou 5,8 v nulovej hĺbke. Erupciu bolo počuť až na Aljaške, čo je "pomerne unikátna" skutočnosť, napísal na Twitteri Geofyzikálny inštitút na Aljašskej univerzite vo Fairbankse.

01 - Modified: 2022-06-25 19:57:22 - Feat.: - Title: Zemetrasenie v Afganistane: Taliban sľúbil, že nebude zasahovať do distribúcie pomoci 02 - Modified: 2022-06-23 14:20:14 - Feat.: - Title: Stredomorie takmer určite zasiahne počas 30 rokov cunami 03 - Modified: 2022-06-23 06:39:38 - Feat.: - Title: Taliban umožnil dodávky humanitárnej pomoci do oblastí zasiahnutých zemetrasením 04 - Modified: 2022-04-07 11:01:02 - Feat.: - Title: Zemetrasenie na strednom Slovensku: Svedkovia hovoria o trhnutí alebo chvení 05 - Modified: 2022-03-16 16:06:57 - Feat.: - Title: Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie v oblasti Fukušimy, úrady vydali varovanie pred cunami
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. august 2022 15:44