Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2022, 11:12

Tongu zasiahlo po erupcii podmorskej sopky cunami. Kráľa Tupoua VI evakuovali

Satelitné snímky ukázali, ako sa nad morskou hladinou zdvihol obrovský, až päť kilometrov široký oblak popola, pary a sopečných plynov do výšky zhruba 20 kilometrov.

Tongu zasiahlo po erupcii podmorskej sopky cunami. Kráľa Tupoua VI evakuovali
Zdroj: Youtube/H-H News

Tichomorské súostrovie Tonga po mohutnom výbuchu podmorského vulkánu vydalo varovanie pred cunami, kvôli vlne vysokej cez jeden meter sa museli evakuovať ľudia žijúci blízko pobrežia vrátane tongského kráľa Tupoua VI.

Informovali o tom dnes agentúry Reuters a AP. Menšia prílivová vlna dorazila aj na Americkú Samou, varovanie vydalo aj Fidži.

Podmorská sopka Hunga Tonga – Hunga Ha'apai, ktorá leží asi 65 kilometrov od metropoly súostrovia, vybuchla v piatok miestneho času, dnes skoro ráno SEČ, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

Obrovský oblak popola

Satelitné snímky ukázali, ako sa nad morskou hladinou zdvihol obrovský, až päť kilometrov široký oblak popola, pary a sopečných plynov do výšky zhruba 20 kilometrov.

Erupcia spôsobila cunami vysokú 1,2 metra, k pobrežiu pri hlavnom meste Nuku'alofa dorazili vlny s výškou cez 80 centimetrov, uviedla agentúra Reuters.

Na Americkej Samoi boli prílivové vlny vysoké zhruba 60 centimetrov. Varovanie pred vlnami a vzostupom hladiny mora vydal dokonca aj Nový Zéland vzdialený skoro 2-tisíc kilometrov.

Pobrežné oblasti na hlavnom tonžskom ostrove Tongatapu zaplavila zdvihnutá hladina, ako ukázali zábery zverejnené na sociálnych sieťach.

Temná obloha po výbuchu

Agentúra AP s odkazom na miestne médiá uviedla, že konvoj policajných a armádnych vozidiel pomáhal aj s evakuáciou kráľa Tupoua VI., ktorý má sídlo v paláci blízko pobrežia.

Po erupcii sa do ovzdušia dostalo aj veľké množstvo popola, ktoré zatmelo oblohu. "Prší popol a drobné kamienky," uviedol jeden z užívateľov twittera v popise k fotografiám.

Súostrovie Tonga leží zhruba 1 900 kilometrov severne od Nového Zélandu v tektonicky aktívnej oblasti na rozmedzí dvoch litosférických dosiek.

Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai tam vybuchla aj v roku 2015, niekoľko aeroliniek kvôli tomu vtedy muselo rušiť lety.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.