Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2019, 10:41

Tretina Afričanov chce emigrovať. Každý desiaty do Európy, čo je 120 miliónov ľudí

O odchode z rodnej krajiny uvažujú predovšetkým mladí a vzdelaní ľudia, hlavnou príčinou je nedostatok pracovných miest a chudoba.

Tretina Afričanov chce emigrovať. Každý desiaty do Európy, čo je 120 miliónov ľudí
Zdroj: Reuters

Viac ako jeden z troch Afričanov zvažuje, že opustí svoju rodnú krajinu a odíde žiť do zahraničia. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v 34 afrických štátoch vykonala africká výskumná skupina Afro Barometer.

O odchode z rodnej krajiny uvažujú predovšetkým mladí a vzdelaní ľudia, hlavnou príčinou je nedostatok pracovných miest a chudoba.

Väčšina z tých, ktorí nakoniec skutočne odídu, sa však nakoniec usadia v inej africkej krajine, upozorňuje spravodajský server BBC. Zostať na africkom kontinente si podľa prieskumu konieckoncov praje takmer tretina respondentov, ktorí emigráciu zvažujú.

Do Severnej Ameriky by chcelo 22 percent z nich, do Európy 27 percent. Preferencie sa však líšia v závislosti od regiónu, zostať v Afrike sa želajú najmä obyvateľov juhoafrických štátov.

V Afrike žije v súčasnosti 1,2 miliardy ľudí. Ak by podľa prepočtov do Európy chcel ísť každý desiaty Afričan, išlo by o 120 miliónov ľudí.

Okrem ťaživých ekonomických podmienok má vplyv na migráciu aj závislosť na príjmoch od rodinných príslušníkov žijúcich v zahraničí. Na tých je podľa prieskumu závislých 21 percent respondentov.

Emigrovať z rodnej krajiny chcú predovšetkým mladí ľudia a Afričania s dokončeným vysokoškolským vzdelaním. Vo väčšine prípadov ide o mužov (40 percent) a obyvateľov miest (44 percent).

Iba deväť percent z tých, ktorí o migrácii do iného štátu premýšľajú, uviedli, že sa na odchod z rodnej krajiny skutočne chystájú.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.