Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2019, 19:08

Alžírsky prezident podľahol tlaku ulice. Do konca apríla odstúpi

Abdalovi Azízovi Butefikovi vyprší 28. apríla mandát.

Alžírsky prezident podľahol tlaku ulice. Do konca apríla odstúpi
Zdroj: Reuters

Dlhoročný alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika, ktorý už vyše mesiaca čelí masovým protestom proti svojmu vládnutiu, odstúpi ešte pred tým, ako mu 28. apríla vyprší mandát.

S odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie úradu alžírskeho prezidenta o tom v pondelok informovala štátna tlačová agentúra APS, píše agentúra AFP.

V oficiálnom stanovisku sa píše, že prezident podnikne všetky kroky potrebné k tomu, aby "počas prechodného obdobia zabezpečil fungovanie štátnych inštitúcií", a k jeho "rezignácii dôjde ešte pred 28. aprílom".    

Alžírčania už niekoľko týždňov vychádzajú do ulíc, kde požadujú odstúpenie hlavy štátu a radikálne zmeny politického systému v tejto krajine bohatej na energetické suroviny.

Buteflika, ktorý je prezidentom Alžírska už 20 rokov, v roku 2013 utrpel mozgovú porážku a na verejnosti sa odvtedy objavuje iba zriedka. Jeho súčasné - štvrté - funkčné obdobie sa skončí 28. apríla.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.