Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2019, 10:44

Migrácia Afričanov nie je hrozba, ale pozitívny fenomén, tvrdí africký miliardár

Ibrahim citoval štatistiky, aby vyvrátil názory protimigračních politikov, ktorí tvrdia, že Afričania zaplavili Európu.

Migrácia Afričanov nie je hrozba, ale pozitívny fenomén, tvrdí africký miliardár
Zdroj: Reuters/ilustračná snímka

Na migráciu Afričanov do Európy a Severnej Ameriky by sa malo pozerať ako na pozitívny fenomén, nie ako na hrozbu. Povedal to v rozhovore s agentúrou AP miliardár pôvodom zo Sudánu Mo Ibrahim. Ten zároveň odmietol názor, že by africkí migranti zaplavovali Európu.

"Migrácia je zdravá. Nie je to choroba," povedal Ibrahim. Podľa neho je ašpiráciou, nie zúfalstvom, a tí ktorí migrujú, sú väčšinou schopní, ambiciózni mladí ľudia, ktorí mieria za prácou a chcú si vybudovať úspešný život.

Prinášajú bohatstvo do krajín, do ktorých sa vydajú, vyhlásil africký miliardár.

Ibrahim tiež citoval štatistiky, aby vyvrátil názory protimigračných politikov, ktorí tvrdia, že Afričania zaplavili Európu. Podľa neho sedemdesiat percent afrických migrantov zostáva na africkom kontinente.

Odborníci na víkendovej konferencii usporiadanej v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny Ibrahimovou nadáciou uviedli, že Afričania tvoria zhruba len štrnásť percent svetovej populácie migrantov. Podiel Ázijcov je až 41 percent a Európanov 23 percent.

Sedemdesiatdvaročný filantrop zarobil svoje imanie vďaka africkej telekomunikačnej spoločnosti Celtel.

Teraz žije v Británii a tvrdí, že africké krajiny by mali zlepšiť vzdelanie a pracovné príležitosti pre mladých. Postavil sa aj za zlepšenie situácie v poľnohospodárstve.

"Áno, IT a technológie sú dôležité, ale poľnohospodárstvo je cestou pre budúcnosť Afriky," vyhlásil.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.