Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 18:00

Technológia nepustí. Macronov sľub o oprave Notre-Dame sa nepodarí splniť, tvrdí odborníčka

  • V HNtelevízii sme sa o požiari parížskej katedrály Notre-Dame rozprávali s architektkou Ľubicou Pinčíkovou z Pamiatkového úradu.
  • Francúzi môžu katedrálu obnoviť alebo zakonzervovať.
  • Sprístupniť pamiatku verejnosti za päť rokov je podľa odborníčky nereálne.
  • "Tá technológia vás nepustí, má určité časové limity, ktoré nemôžete preskočiť,“ tvrdí,

Katedrála Notre-Dame horela osem hodín. Po rozsiahlom požiari sa zrútila väčšina strechy aj stredová veža. Tragédia v Paríži zasiahla aj Slovákov.

„Aj mňa to zasiahlo. Ľudia takúto ikonickú stavbu vnímajú ako niečo, čo im patrí. Každý vníma Paríž súčasne s Notre-Dame, bez toho sa to nedá,“ hodnotí v HNtelevízii masívny požiar na jednej z najnavštevovanejších pamiatok Ľubica Pinčíková z Pamiatkového úradu.

Katedrálu Noter-dame začali stavať v 12. storočí, výstavba trvala 180 rokov. „Je to obrovská stavba. Tie veže sú vysoké 69 metrov, keď si to prerátame na poschodia, lebo to si ľudia najlepšie vedia predstaviť – tak je to 23 poschodová budova, čo je už veľká hmota v rámci Paríža.“

Dnes síce ešte nevieme, aké škody oheň spôsobil, francúzske úrady však tvrdia, že väčšina pamiatok a relikvií sa v katedrále nenachádzala. Budova totiž prechádza rekonštrukciou.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.