Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2019, 10:00

Od polovice apríla zmizli z Mount Everestu tri tony odpadu

Opäť sa začalo upratovanie Mount Everestu, tento rok je cieľom vyniesť desať ton odpadu.

Od polovice apríla zmizli z Mount Everestu tri tony odpadu
Zdroj: Pixabay

Káthmándú (Nepál) – Tri tony odpadkov už pozbieral na Mount Evereste špeciálny tím, ktorý najvyššiu horu sveta čistí na príkaz nepálskej vlády od polovice apríla. Na pohorí, ktoré sa zvykne nazývať najvyššie položenou skládkou na svete, sa nachádzajú tony odpadkov nazhromaždených počas rokov komerčného horolezectva. Terajšia upratovacia akcia chce odstrániť desať ton.

Medzi odpadkami, ktoré štrnásťčlenný tím zozbieral, sú hlavne plechovky, fľaše, plasty a časti horolezeckej výbavy. Komerčné expedície začali od 90. rokov a odvtedy je vrchol hojne navštevovaný. Horolezci však po sebe zanechávajú napríklad fluorescenčné stany, prázdne kanistre či exkrementy.

Upratovacia kampaň začala 14. apríla a naplánovaná je na 45 dní. Pokračovať by však mala aj v ďalších sezónach. Úlohou tímu je pozbierať desať ton odpadkov. Tím vylezie kvôli tomu do nadmorskej výšky 7950 metrov.

Odpadky však pre Mount Everest nie sú jedinou hrozbou. Vedci pred časom varovali, že jej vzhľad výrazne ovplyvňuje aj globálne otepľovanie. Odhadujú, že napríklad ľadovec Khumbu, ktorý sa týči na nepálskej strane, do desiatich rokov zanikne. Roztápanie ľadovcov odhaľuje zahrabané odpadky, a dokonca aj ľudské telá, uviedla na svojom webe nemecká rozhlasová a televízna stanica Deutsche Welle.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.