StoryEditor

Tajné služby, recesia či izraelský stratég? Rakúsko hľadá autora videa, ktoré zvrhlo vládu

21.05.2019, 11:16
Video bolo vyrobené veľmi profesionálne a podľa odborníkov tomu musela predchádzať intenzívna príprava.

Video, ktoré viedlo k pádu rakúskej vlády, stále hýbe tamojšou politickou scénou. Politici i médiá prichádzajú s teóriami o jeho možných pôvodcoch. Zmieňujú napríklad tajné služby cudzích štátov alebo aj izraelského stratéga. Autorom vraj mohol byť aj nemecký recesista.

O to viac sa špekuluje o možnom zadávateľovi videa. Bolo totiž vyrobené veľmi profesionálne a podľa odborníkov tomu musela predchádzať intenzívna príprava.

Nemecký týždenník Der Spiegel a denník Süddeutsche Zeitung, ktoré video minulý piatok uverejnili v rovnakom okamihu na svojich weboch, odmietajú oznámiť, odkiaľ ho získali. Odvolávajú sa pritom na ochranu svojich zdrojov. Najčastejšie sa preto objavujú tri hypotézy.

1. Ide o dielo izraelského stratéga Tala Silbersteina

Video môže pochádzať z čias, kedy volebné kampane v Rakúsku silne ovplyvňoval izraelský politický poradca Tal Silberstein, ktorý pracoval niekoľko rokov pre sociálnych demokratov. Pred dvoma rokmi sa napríklad snažil Silbersteinov tím zdiskreditovať favorita volieb, ľudovcov Sebastiana Kurza, sériou falošných facebookových profilov, ktoré mali odradiť voličov hlasovať za Kurza a zmenšiť jeho víťazstvo.

Svoju misiu pred voľbami z roku 2017 sa mu však nepodarilo dokončiť, pretože bol v Izraeli zatknutý pre podozrenie z falšovania úradných listín, podplácanie a pranie špinavých peňazí. Rakúski sociálni demokrati s ním následne ukončili akúkoľvek spoluprácu.

Už prvé reakcie ľudí z najbližšieho okolia kancelára Kurza ukázali, že považujú za možné, že video, ktoré bolo natočené v júli 2017, pochádza ešte zo Silbersteinových čias. Túto možnosť spomenul včera aj samotný Kurz v rozhovore pre nemecký denník Bild.

2. Video je dielom západných tajných služieb

Daná téza sa opiera o fakt, že natočeniu videa musela predchádzať dlhá príprava, a to nielen z hľadiska technickej prípravy v podobe kamier a mikrofónov. Domnelá neter vplyvného ruského oligarchu Alijona Makarovová, ktorá vo videu vystupovala ako "volavka" čiže osoba, ktorá nalákala oboch politikov rakúskych Slobodných - Heinze-Christiana Stracheho a Johna Gudenusa - do vily na Ibize, musela najprv získať ich dôveru.

Navyše musela byť schopná predložiť vierohodný životný príbeh, podložený napríklad aj osobnými dokladmi. Niečo také však dokážu zabezpečiť najlepšie tajné služby. S odvolaním sa na rozhovory so zástupcami bezpečnostnej komunity to uviedol rakúsky denník Die Presse.

​Podľa nich by mohlo ísť o prácu niektorej zo západných služieb. O tom by vraj mohlo svedčiť načasovanie videa, ktoré bolo uverejnené týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Cieľom spravodajcov mohlo byť oslabiť pozíciu FPÖ, a to pripomenutím jej tesných väzieb na Rusko. Zástupcovia množstva západných spravodajských služieb dlhodobo ťažko niesli, že Slobodní získali v Kurzovej vláde kontrolu nad ministerstvom vnútra a obrany a tým pádom aj nad ich spravodajskými zložkami.

Počas pôsobenia ministra vnútra za Slobodných Herberta Kickla došlo napríklad k spornému záťahu proti vedeniu civilnej tajnej služby, vrátane rozsiahlych domových prehliadok. Dlhoročný šéf nemeckej kontrarozviedky Hans-Georg Maassen napríklad očakáva, že celá záležitosť bude pokračovať.

3. Stopa vedúca k nemeckým recesistom

Na jeho slová by nakoniec mohlo dôjsť veľmi skoro. Nemecký komik a recesista Jan Böhmermann, o ktorom sa tiež špekuluje ako o možnom pôvodcovi videa, včera znovu posilnil príslušné špekulácie. Komik obsah videa poznal, keď na neho narážal koncom apríla pri preberaní rakúskej televíznej ceny.

Včera uverejnil na Twitteri odkazy na dve internetové stránky s odpočítavaním, ktoré by malo skončiť v stredu o 20.15, a potom sa na nich má objaviť "malý špeciál". Programátori si všimli, že v zdrojovom kóde stránky je obsiahnuté slovo "ibiza".

01 - Modified: 2024-02-24 16:05:00 - Feat.: - Title: Tri zabité ženy našla polícia v jednom z viedenských nevestincov, podozrivý bol v neďalekom parku 02 - Modified: 2024-02-24 13:34:28 - Feat.: - Title: Prestáva byť Viedeň bezpečným mestom? Len za tento piatok bolo vo Viedni zabitých päť žien, všetko boli násilné vraždy 03 - Modified: 2024-02-23 19:31:06 - Feat.: - Title: Súd uznal bývalého rakúskeho kancelára Kurza vinným z krivej výpovede 04 - Modified: 2024-02-22 13:10:33 - Feat.: - Title: Raiffeisen Bank International čelí v Rakúsku vyšetrovaniu súvisiacemu s praním špinavých peňazí 05 - Modified: 2024-02-17 20:14:51 - Feat.: - Title: Nemecko predlžuje kontroly na hraniciach s Poľskom, Českom a Švajčiarskom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. február 2024 22:39