Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 16:03

Budeme si ju pamätať pre jej škandalózny rétorický štýl, reagujú na koniec Mayovej Rusi

Diplomatické vzťahy medzi Ruskom a Britániou sa dostali na najnižšiu úroveň za uplynulé desaťročia po otrávení Skripaľa.

Budeme si ju pamätať pre jej škandalózny rétorický štýl, reagujú na koniec Mayovej Rusi
Zdroj: TASR/AP

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej bola pre vzťahy Ruska s Britániou veľmi náročným obdobím. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

"Mayovej mandát v úrade premiérky prišiel počas veľmi zložitého obdobia našich vzájomných vzťahov," povedal novinárom Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Diplomatické vzťahy medzi Ruskom a Britániou sa dostali na najnižšiu úroveň za uplynulé desaťročia po otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury vlani v marci.

Britská vláda vtedy vyhlásila, že voči Skripaľovcom bola použitá vojenská nervovoparalytická látka novičok vyrobená v Rusku a pokus o vraždu "takmer určite" schválil Kremeľ. Rusko svoju účasť na útoku v Salisbury odmieta.

Londýn následne prerušil s Moskvou všetky kontakty na najvyššej úrovni a zrušil návštevu svojich ministrov a členov kráľovskej rodiny na futbalových majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v Rusku.

Peskov dodal, že si "nevie spomenúť na Mayovej žiadny význačný príspevok k rozvoju bilaterálnych vzťahov medzi Ruskom a Britániou". Moskva "veľmi pozorne" sleduje proces brexitu, keďže Európska únia je "hlavným obchodným a hospodárskym partnerom Ruskej federácie", zakončil kremeľský hovorca.

​Podľa predsedu výboru ruskej Rady federácie pre medzinárodné záležitosti bude budúcnosť rusko-britských vzťahov závisieť od toho, kto nahradí Mayovú v úrade. "Zvesti sa rozchádzajú, ale celkovo to vyvoláva iba málo optimizmu, ak vôbec nejaký," napísal na sociálnej sieti Konstantin Kosačev.

"Odchádzajúcu premiérku si budeme pamätať predovšetkým pre jej škandalózny rétorický štýl a výraz 'vysoko pravdepodobné'. Inými slovami pre nepodložené obvinenia voči Rusku, ktoré množstvo európskych krajín interpretovalo ako príčinu na vyhostenie ruských diplomatov," uviedol podľa tlačovej agentúry TASS Kosačev.

Podľa jeho názoru Mayovej "know-how" sa stalo príkladom pre množstvo iných krajín. "Keď príde na Rusko, neobťažujú sa predložiť solídny dôkaz. Myslím si preto, že Mayovej odchod nebudeme v Rusku príliš oplakávať," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.