TASR/AP
StoryEditor

Rusko chce vrátiť stav do roku 1997. Požaduje, aby sa vojská NATO stiahli z Rumunska a Bulharska

21.01.2022, 10:12
Autor:
ČTKČTK
Moskva očakáva od Washingtonu budúci týždeň písomné odpovede na svoje požiadavky ohľadom bezpečnostných záruk.

Rusko v rámci bezpečnostných záruk požaduje, aby sa vojská Severoatlantickej aliancie stiahli z Rumunska a Bulharska. Podľa agentúry TASS to dnes uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (na snímke).

Moskva už predtým vzniesla voči Západu požiadavku, aby sa NATO vrátilo do svojich hraníc z roku 1997. Moskva v decembri zverejnila návrhy dvoch dokumentov s bezpečnostnými garanciami, ktoré požaduje od USA a NATO.

​Washington aj NATO požiadavky odmietajú

​Zahŕňajú okrem iného záväzok aliancie, že sa nerozšíri o Ukrajinu a že upustí od vojenských aktivít na Ukrajine, vo východnej Európe, na Kaukaze a v Strednej Ázii.

Washington aj NATO požiadavky odmietajú. Aliancia sa od roku 1997 rozširovala smerom na východ v niekoľkých vlnách, Česká republika do nej vstúpila v roku 1999 spolu s Poľskom a Maďarskom, Slovensko spolu s Rumunskom a Bulharskoma ďalšími štátmi nasledovali o päť rokov neskôr.

"Ide o stiahnutie zahraničných vojakov, techniky a výzbroje a ďalších krokov s cieľom vrátiť konfiguráciu z roku 1997 na územie krajín, ktoré k tomuto dátumu neboli členmi NATO. To sa týka Bulharska aj Rumunska," uviedol podľa ruských agentúr Lavrov, ktorý dnes začal rokovania v Ženeve so svojím americkým náprotivkom Antony Blinkenom.

Macron je pripravený vyslať vojakov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu uviedol, že Paríž je pripravený vyslať vojakov do ďalších krajín NATO, menovite spomenul Rumunsko. Americká vojenská prítomnosť v krajine by sa tiež mohla rozšíriť po tom, čo prezident Joe Biden v ten istý deň povedal, že Washington je ochotný zvýšiť počet vojakov v Poľsku, Rumunsku a ďalších štátoch východného krídla aliancie, pokiaľ sa ruský prezident rozhodne zaútočiť na Ukrajinu.

​Rusko rozmiestnilo pri svojich hraniciach s Ukrajinou a v Bielorusku desaťtisíce vojakov. Kyjev aj niektoré západné krajiny tvrdia, že sa Moskva pripravuje na možnú inváziu.

Z Washingtonu v posledných dňoch zaznelo, že Moskva by mohla začať útok kedykoľvek. Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo proruských povstalcov v Donbase, popiera, že by chystalo útok.

Podľa Moskvy je stiahnutie vojsk možné až vtedy, keď od Západu získa požadované záruky.

Námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov dnes podľa agentúry Interfax uviedol, že Moskva očakáva od Washingtonu budúci týždeň písomné odpovede na svoje požiadavky ohľadom bezpečnostných záruk. Rusko podľa neho viní Spojené štáty, že sa bilaterálne vzťahy priblížili "nebezpečne kritickej hranici", verí však, že sa podarí presvedčiť Washington k zmene prístupu.

23. máj 2022 19:01