Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2019, 18:36

Únia kritizuje Turecko za úpadok v oblasti základných ľudských práv

Európska dvadsaťosmička sa vlani dohodla, že s Tureckom by sa nemali otvárať ani uzatvárať žiadne nové prístupové rokovacie kapitoly.

Únia kritizuje Turecko za úpadok v oblasti základných ľudských práv
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) v stredu uviedla, že Turecko sa naďalej odkláňa od Európskej únie i jej hodnôt, a preto nevidí dôvod na odblokovanie rokovaní o pristúpení krajiny k eurobloku. Napísala o tom agentúra AP.

Najvyšší výkonný orgán EÚ vo svojej správe týkajúcej sa perspektívy tureckého členstva v Únii kritizoval "vážny úpadok krajiny v oblasti právneho štátu a základných ľudských práv".

Európska dvadsaťosmička sa vlani dohodla, že s Tureckom by sa nemali otvárať ani uzatvárať žiadne nové prístupové rokovacie kapitoly. Podľa zmienenej správy "zásadné skutočnosti, ktoré viedli k tomuto hodnoteniu, stále pretrvávajú".

Turecko a EÚ začali prístupové rozhovory v roku 2005, v posledných rokoch však uviazli na mŕtvom bode. K otvoreniu nových rokovacích kapitol došlo naposledy v júni 2016.

Niektoré členské krajiny EÚ sa stavajú proti prijatiu tejto rozľahlej, relatívne chudobnej a prevažne moslimskej krajiny do Únie.

Najmä Nemecko by v otázke členstva Turecka uprednostnilo alternatívny druh "privilegovaného partnerstva".

Námestník tureckého ministra zahraničných vecí Faruk Kaymakci uviedol, že správa EK o súčasnej situácii v Turecku obsahuje "nespravodlivú a neprimeranú kritiku", ktorú podľa neho nie je možné akceptovať.

Kaymakci, ktorého vyjadrenie priniesla turecká tlačová agentúra Anadolu, zároveň poprel tvrdenia, že Turecko sa od Európskej únie odkláňa.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.