Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 13:43

Posádka napadnutého tankera prehovorila: Loď zasiahli dva predmety

  • Šéf japonskej firmy vlastniacej poškodený tanker uviedol, že posádka videla v blízkosti plavidla iránsku vojenskú loď.
  • Jutaka ​Katada zároveň vylúčil možnosť, že by tanker Kokuka Courageous zasiahlo torpédo.
  • K incidentu sa ako k útoku nikto neprihlásil, ale USA už zodpovednosť pripísali Iránu.
  • Teherán to rezolútne odmietol.
Posádka napadnutého tankera prehovorila: Loď zasiahli dva predmety
Zdroj: TASR/AP

Škody na japonskom tankeri, ktorý sa stal pravdepodobne vo štvrtok terčom útoku v Ománskom zálive, spôsobili "dva letiace predmety". Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol šéf japonskej spoločnosti Kokuka Sangyo, ktorá plavidlo vlastní.

"Posádka nám povedala, že videla, ako čosi letí smerom k lodi. Potom nastala explózia, ktorá v plavidle vytvorila dieru. Neskôr zbadali niektorí členovia posádky druhú strelu," vyhlásil dnes na tlačovej konferencii šéf spoločnosti Jutaka Katada.

​Katada zároveň vylúčil možnosť, že by tanker Kokuka Courageous, prepravujúci 25-tisíc ton metanolu, zasiahlo torpédo. O tom, že bola loď zrejme torpédovaná, hovoril vo štvrtok prenajímateľ tankera. Náklad metanolu je podľa Katada v poriadku a plavidlu nehrozí potopenie, takže sa na neho posádka už vrátila.

Nórska loď dlho po výbuchu horela

​Vo štvrtok ráno boli v blízkosti strategického Hormuzského prielivu pravdepodobne napadnuté dve obchodné lode, jedna patrila Nórsku a druhá Japonsku. Nórska loď dlho po výbuchu horela. Z oboch lodí sa podarilo evakuovať všetkých 44 námorníkov.

K incidentu sa ako k útoku nikto neprihlásil, ale USA už zodpovednosť pripísali Iránu. Americký minister zahraničia Mike Pompeo povedal, že o tom svedčí spôsob prevedenia a použité zbrane. Teherán to rezolútne odmietol.

Americká armáda dnes zverejnila letecké zábery, ktoré podľa nej iránsku vinu dokazujú. Na záberoch je podľa USA vidieť, ako iránske Revolučné gardy odstraňujú z boku japonskej lode nevybuchnutú mínu pripevnenú magnetom, ktorá by podľa Washingtonu mohla priniesť dôkaz proti Teheránu. Spojené štáty poukázali na to, že Irán už v minulosti mínové útoky na tankery vykonal.

Iránska vojenská loď v blízkosti

Šéf japonskej firmy vlastniacej poškodený tanker Katada uviedol, že posádka videla v blízkosti plavidla vo štvrtok večer japonského času (ráno SELČ) iránsku vojenskú loď. Japonský minister priemyslu Hirošige Seko však dnes odmietol komentovať americké stanovisko obviňujúce Irán s tým, že Tokio incident, ku ktorému došlo počas návštevy japonského premiéra Šinzóa Abeho v Iráne, stále preveruje.

Katada si nemyslí, že by tanker bol napadnutý preto, že ho vlastní japonská firma. Loď je registrovaná v Paname a plavila sa pod panamskou vlajkou. "Bez podrobného skúmania bolo len ťažko možné spoznať, že tanker vlastnia Japonci," povedal.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.