Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 13:43

Posádka napadnutého tankera prehovorila: Loď zasiahli dva predmety

  • Šéf japonskej firmy vlastniacej poškodený tanker uviedol, že posádka videla v blízkosti plavidla iránsku vojenskú loď.
  • Jutaka ​Katada zároveň vylúčil možnosť, že by tanker Kokuka Courageous zasiahlo torpédo.
  • K incidentu sa ako k útoku nikto neprihlásil, ale USA už zodpovednosť pripísali Iránu.
  • Teherán to rezolútne odmietol.
Posádka napadnutého tankera prehovorila: Loď zasiahli dva predmety
Zdroj: TASR/AP

Škody na japonskom tankeri, ktorý sa stal pravdepodobne vo štvrtok terčom útoku v Ománskom zálive, spôsobili "dva letiace predmety". Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol šéf japonskej spoločnosti Kokuka Sangyo, ktorá plavidlo vlastní.

"Posádka nám povedala, že videla, ako čosi letí smerom k lodi. Potom nastala explózia, ktorá v plavidle vytvorila dieru. Neskôr zbadali niektorí členovia posádky druhú strelu," vyhlásil dnes na tlačovej konferencii šéf spoločnosti Jutaka Katada.

​Katada zároveň vylúčil možnosť, že by tanker Kokuka Courageous, prepravujúci 25-tisíc ton metanolu, zasiahlo torpédo. O tom, že bola loď zrejme torpédovaná, hovoril vo štvrtok prenajímateľ tankera. Náklad metanolu je podľa Katada v poriadku a plavidlu nehrozí potopenie, takže sa na neho posádka už vrátila.

Nórska loď dlho po výbuchu horela

​Vo štvrtok ráno boli v blízkosti strategického Hormuzského prielivu pravdepodobne napadnuté dve obchodné lode, jedna patrila Nórsku a druhá Japonsku. Nórska loď dlho po výbuchu horela. Z oboch lodí sa podarilo evakuovať všetkých 44 námorníkov.

K incidentu sa ako k útoku nikto neprihlásil, ale USA už zodpovednosť pripísali Iránu. Americký minister zahraničia Mike Pompeo povedal, že o tom svedčí spôsob prevedenia a použité zbrane. Teherán to rezolútne odmietol.

Americká armáda dnes zverejnila letecké zábery, ktoré podľa nej iránsku vinu dokazujú. Na záberoch je podľa USA vidieť, ako iránske Revolučné gardy odstraňujú z boku japonskej lode nevybuchnutú mínu pripevnenú magnetom, ktorá by podľa Washingtonu mohla priniesť dôkaz proti Teheránu. Spojené štáty poukázali na to, že Irán už v minulosti mínové útoky na tankery vykonal.

Iránska vojenská loď v blízkosti

Šéf japonskej firmy vlastniacej poškodený tanker Katada uviedol, že posádka videla v blízkosti plavidla vo štvrtok večer japonského času (ráno SELČ) iránsku vojenskú loď. Japonský minister priemyslu Hirošige Seko však dnes odmietol komentovať americké stanovisko obviňujúce Irán s tým, že Tokio incident, ku ktorému došlo počas návštevy japonského premiéra Šinzóa Abeho v Iráne, stále preveruje.

Katada si nemyslí, že by tanker bol napadnutý preto, že ho vlastní japonská firma. Loď je registrovaná v Paname a plavila sa pod panamskou vlajkou. "Bez podrobného skúmania bolo len ťažko možné spoznať, že tanker vlastnia Japonci," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.