TASR/AP
StoryEditor

Ukrajinského ministra pobúrili Nemci. Skončite s povzbudzovaním Putina k útoku, odkázal Berlínu

22.01.2022, 16:42
Autor:
TASRTASR
Nemecko blokuje dodávky zbraní na Ukrajinu. Berlín odmieta vydať povolenie na vývoz zbraní nemeckej proveniencie svojmu spojencovi z NATO Estónsku, ktoré nimi chce Ukrajinu vojensky podporiť.

Nemeckí predstavitelia by podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu mali prestať s komentármi a krokmi, ktoré by mohli povzbudiť ruského prezidenta Vladimira Putina k spusteniu invázie na Ukrajinu.

Kuleba na twitteri napísal, že neochota Nemecka poskytnúť zbrane Ukrajine, váhavosť voči možnému odpojeniu Ruska od medzinárodného bankového systému SWIFT aj skepsa ohľadom navrátenia polostrova Krym Ukrajine nezodpovedajú súčasnej bezpečnostnej situácii.

​Jednota je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým

"Nemeckí partneri musia prestať s podobnými vyjadreniami a činmi, ktoré podkopávajú jednotu a povzbudzujú Vladimira Putina k novému útoku na Ukrajinu," uviedol Kuleba.

"Jednota Západu v postoji voči Rusku je teraz dôležitejšia ako kedykoľvek predtým," podčiarkol ukrajinský minister zahraničia.

Západ sa obáva, že sa Rusko, ktoré zhromaždilo blízko ukrajinských hraníc desiatky tisíc vojakov aj vojenskú techniku, pripravuje na inváziu do susednej krajiny. Moskva to popiera, v piatok však šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov varoval pred "najvážnejšími dôsledkami", pokiaľ nebudú rýchlo vypočuté požiadavky Ruska ohľadom zaistenia jeho bezpečnosti. Rusko okrem iného žiada od Washingtonu a NATO záruku, že Ukrajina nevstúpi do Severoatlantickej aliancie.

Vyjadrenia ministerky aj viceadmirála

Ukrajinská agentúra Unian nedávno informovala, že Nemecko blokuje dodávky zbraní na Ukrajinu. V piatok americký denník The Wall Street Journal napísal, že Nemecko odmieta vydať povolenie na vývoz zbraní nemeckej proveniencie svojmu spojencovi z NATO Estónsku, ktoré nimi chce Ukrajinu vojensky podporiť.

​Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v rozhovore s denníkom Süddeutsche Zeitung vyjadrila pochybnosti nad nutnosťou odpojiť Rusko od bankového systému SWIFT, pokiaľ napadne Ukrajinu. O odrezaní Ruska od tohto systému sa hovorí v súvislosti s možnými protiruskými sankciami zo strany Washingtonu, ktorý však zatiaľ nepotvrdil, že by tento krok bol súčasťou pripravovaných postihov.

Emócie v Kyjeve rozvírilo aj vyjadrenie šéfa nemeckého námorníctva Kaya-Achima Schönbacha, ktorý sa nechal na konferencii počuť, že Ukrajina už nikdy nezíska späť polostrov Krym, v roku 2014 anektovaný Ruskom.

Viceadmirál tiež vyhlásil, že Putin si zaslúži úctu. Schönbach sa podľa agentúry Reuters neskôr za svoje vyhlásenia ospravedlnil. Hovorkyňa nemeckého ministerstva obrany povedala, že viceadmirálove vyhlásenia, či už ide o ich obsah alebo formu, neodrážajú oficiálny postoj Nemecka.

24. máj 2022 05:26