Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2019, 15:35 Aktualizované dňa 21.06.2019 o 15:44

Trump sa pred útokom opýtal, koľko ľudí zomrie: Zastavil som to desať minút pred úderom

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že následky útoku na Irán by boli neúmerné zostreleniu dronu.

Trump sa pred útokom opýtal, koľko ľudí zomrie: Zastavil som to desať minút pred úderom
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v noci na dnes zastavil útok proti Iránu, pretože by išlo o reakciu neúmernú závažnosti zostrelenia bezpilotného lietadla. Napísal to dnes na twitteri.

​Podľa denníka The New York Times sa USA chystali zasiahnuť niekoľko cieľov v Iráne v odplate za to, že iránske revolučné gardy tento týždeň zostrelili americký dron.

Trump napísal, že útok odvolal desať minút pred začatím. "Boli sme pripravení na odvetu v troch rôznych smeroch, keď som sa opýtal, koľko ľudí zomrie," napísal Trump.

"Bude to 150 ľudí, znela odpoveď generála. Desať minút pred úderom som to zastavil, pretože by to bolo neúmerné oproti zostreleniu bezpilotného stroja," uviedol prezident.

Pokiaľ ide o Irán, Trump sa nemieni ponáhľať. "Naša armáda prešla obnovou, je nová a pripravená vyraziť. Je zďaleka najlepšia na svete. Sankcie fungujú a v noci na dnes pribudli ďalšie. Irán nebude môcť NIKDY vlastniť jadrové zbrane, proti USA ani proti ostatnému svetu," konštatoval prezident.

​Trump v odkaze na twitteri obvinil svojho predchodcu Baracka Obamu, že s Iránom dohodol "zúfalú a strašnú" zmluvu. "Uvoľnil im cestu k jadrovým zbraniam, a to skoro. Namiesto poďakovania Irán kričal Smrť Amerike," napísal šéf Bieleho domu.

Medzinárodný jadrovú zmluvu s Iránom uzavreli pred štyrmi rokmi okrem USA Francúzsko, Británia, Nemecko, Čína a Rusko.

Irán sa v dokumente zaviazal pozastaviť svoj jadrový program výmenou za zmiernenie protiíránských sankcií. Vlani v máji Trump oznámil, že USA od dohody odstupujú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.