Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2019, 17:16

Trump stále nevylučuje úder proti Iránu, chystá dalšie sankcie

Donald Trump hájil svojho bezpečnostného poradcu Johna Boltona, ktorý ho vyzýval k tvrdej vojenskej odpovedi.

Trump stále nevylučuje úder proti Iránu, chystá dalšie sankcie
Zdroj: TASR/AP

Možnosť vojenského riešenia iránskej krízy je stále na stole, na ceste sú ďalšie sankcie, ktoré Teheránu znemožnia mať jadrové zbrane. Vyhlásil to dnes podľa agentúry Reuters prezident USA Donald Trump. Dúfa, že Irán je dostatočne súdny a na jeho ľuďoch mu záleží. Medzi Trumpovými priateľmi je vraj veľa Iráncov, sú to "veľmi kvalitní ľudia".

​Trump hájil svojho bezpečnostného poradcu Johna Boltona, ktorý podľa amerických médií vyzýval Trumpa k tvrdej vojenskej odpovedi na zostrelenie amerického dronu v Hormuzskom prielive. Prezident povedal, že "Bolton je rozhodne jastrab", ale pokiaľ ide o Irán, počúva vraj každého.

Prezident s novinármi hovoril pred odletom do vidieckeho sídla hláv USA v Camp Davide, kde vraj bude o Iráne ďalej rokovať. Podľa Trumpa je dôležité začať s iránskou problematikou od začiatku. Novinárom potom pripomenul svoj hlavný volebný slogan o nutnosti navrátiť Spojeným štátom ich veľkosť. "Vráťme Iránu jeho veľkosť," upravil prezident svoje politické heslo.

Trump sa po štvrtkovom zostrelení amerického dronu o reakcii USA radil so svojimi poradcami a armádnymi generálmi. Americké médiá uvádzajú, že veľké slovo mal v tomto ohľade aj moderátor televízie Fox News Tucker Carlson, ktorý prezidenta od násilnej reakcie odrádzal. Trump sa nakoniec, údajne desať minút pred útokom, rozhodol vojenskú akciu odvolať.

Irán trvá na tom, že dron bol zostrelený v jeho vzdušnom priestore, nie nad medzinárodnými vodami. Mapu s detailnými koordinátmi, ktoré majú potvrdzovať zostrelenie amerického dronu nad iránskymi výsostnými vodami, dnes na twitteri zverejnil iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf. "Nemôže byť pochýb o lokalizácii dronu v okamihu, keď bol zostrelený," napísal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.