pápež FrantišekTASR/AP
StoryEditor

Pápež: So znepokojením sledujem narastajúce napätie okolo Ukrajiny. Ohrozuje to bezpečnosť celej Európy

23.01.2022, 13:49
Autor:
ČTKČTK
V súvislosti s dianím vo východnej časti Európy vyzval k medzinárodnému dňu modlitby za mier, ktorý by mal pripadnúť na stredu 26. januára.

Pápež František dnes vyhlásil, že so znepokojením sleduje narastajúce napätie okolo Ukrajiny. V súvislosti s dianím vo východnej časti Európy vyzval k medzinárodnému dňu "modlitby za mier", ktorý by mal pripadnúť na stredu 26. januára.

Pápež to podľa agentúry AFP uviedol pri svojej pravidelnej týždennej modlitbe a požehnaní pútnikom na Svätopeterskom námestí.

Napätie v oblasti podľa hlavy katolíckej cirkvi ohrozuje bezpečnosť celej Európy a mohlo by mať rozsiahle dôsledky.

Pri diplomatických rokovaniach o znížení napätia by mali podľa Františka ísť stranou záujmy jednotlivých strán a uplatniť by sa malo "bratstvo".

​Rusko rozmiestnilo pri svojich hraniciach s Ukrajinou a novo tiež v Bielorusku desaťtisíce vojakov.

Kyjev aj niektoré západné krajiny tvrdia, že sa Moskva pripravuje na možnú inváziu na Ukrajinu a že chystá provokácie, ktoré by mali podobnú operáciu zdôvodniť.

Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym, ale popiera, že by chystalo útok proti svojmu susedovi. Moskva požaduje, aby sa NATO zaviazalo neprijať Ukrajinu za členský štát aliancie.

23. máj 2022 12:41