Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2019, 18:00

Trump je zvyknutý prísť a rozkopnúť dvere, ale Irán nie je Irak, hovorí o konflikte odborník

V HNtelevízii sme sa rozprávali s bezpečnostným analytikom Andorom Šándorom o konflikte medzi Iránom a USA.

Irán je veľká krajina, ktorá sa ťažko nechá zatlačiť do kúta, hovorí o konflikte medzi Teheránom a Washingtonom bezpečnostný analytik Andor Šándor.

​Americký prezident Donald Trump chce podľa neho vyrokovať novú zmluvu, ktorá by zahŕňala okrem jadrového aj raketový program. "Je ťažko predpokladať, že Irán ustúpi, lebo jeho susedia majú rakety stredného doletu," uviedol Šádnor v rozhovore s redaktorkou HN Luciou Rusnákovou.  

Podľa analytika ide na Blízkom Východe o to, kto povedie moslimský a arabský svet. "Či to bude sunitská Saudská Arábia, ktorej vplyv v poslednej dobre upadá alebo šítsky Irán. To je základná paradigma, v ktorej sa to pohybuje." 

Šándor tvrdí, že Donald Trump je človek, ktorý viac počúva izraleského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý má už len pri počutí slova Irán pred sebou červené súkno. 

"Donald Trump je zvyknutý so svojou politikou prísť a rozkopnúť dvere so slovami tu som ja, ja tu budem určovať tón reči a potom si sadne a čaká, že sa bude vyjednávať," tvrdí odborník.  

Problémom však podľa Šándora je to, že Irán nie je Irak. "Irán je silná krajina, jeho územie je podstatne väčšie. A obe krajiny, tak Irán aj USA vedia, že konflikt by bol veľmi nebezpečným destabilizačným faktorom. Žiadna strana nechce ísť do vojny, ale v minulosti sme už mali množstvo konfliktov, ktorých účastníci do vojny ísť nechceli a nakoniec v nej aj tak skončili." 

Bezpečnostný analytik uviedol, že nie je vôbec isté, ako tento spor skončí. 

"Odstúpenie od útoku na Teherán je taktika zo strany Trumpa, že mu ide o životy Iráncov. Ukázalo sa, že od toho útoku ho neodhovorili jeho generáli, ale redaktor jeho obľúbenej stanice Fox News," dodal. 

V tomto období, keď začína volebná kampaň sa mu do toho útoku chcieť nebude. 

Šándor pomenoval krajiny, ktoré by sa v prípade možného vyostrenia konfliktu mohli pridať na stranu USA. "Saudská Arábia by bola veľmi rada, keby za ňu konflikt s Iránom odbojovali Spojené štáty, bude tu podpora tiež od Spojených Arabských Emirátov a Izraela."

Trump však podľa neho žiadnych veľkých spojencov nepotrebuje a nechce ani žiadne koalície. Svoje hlavné bezpečnostné problémy môže vyriešiť sám. 

Ďalšia eskalácia na Blízkom východe by podľa Šándora znamenala omnoho väčšie problémy, vrátane migračných vĺn. Analytik upozorňuje, že Blízky východ je "bezprecedentne rozmlátený od invázie Georga Busha a jediná možnosť je dohodnúť sa." 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.