Antony BlinkenReuters
StoryEditor

Blinken: Sankcie proti Rusku kvôli Ukrajine by teraz neboli konštruktívne

23.01.2022, 20:02
Autor:
ČTKČTK
Západ vyjadril hlboké znepokojenie z hromadenia ruských síl na hranici s Ukrajinou.

Americký minister zahraničia Antony Blinken dnes televízii CNN povedal, že uvaliť ekonomické sankcie na Rusko by v tejto chvíli podrývalo schopnosť Západu odradiť Moskvu od prípadnej agresie voči Ukrajine.

Západ vyjadril hlboké znepokojenie z hromadenia ruských síl na hranici s Ukrajinou a varoval Moskvu, že prípadná invázia na Ukrajinu by mala pre Rusko vážne dôsledky.

Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym, popiera, že by chystalo inváziu do susednej krajiny.

"Pokiaľ ide o sankcie, tak zmyslom týchto sankcií je odradiť Rusko od agresie. Takže ak budú uvalené, stratíte odstrašujúci účinok," uviedol Blinken v rozhovore so CNN.

​Minister zahraničia zároveň poznamenal, že ak na Ukrajinu príde agresívnym spôsobom jediný ďalší príslušník ruských síl, vyvolá to vážnu odozvu.

Na otázku televízie CBS, či majú Spojené štáty v súvislosti s Ukrajinou zviazané ruky, pretože potrebujú ruskú podporu v rozhovoroch o iránskom jadrovom programe, Blinken odpovedal, že "ani v najmenšom".

O jadrovej dohode s Iránom z roku 2015 sa od vlaňajška rokuje vo Viedni. Spojené štáty od dohody, ktorú s Iránom podpísali spolu s Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou a Nemeckom jednostranne odstúpili v roku 2018 za vlády prezidenta Donalda Trumpa a obnovili proti Iránu sankcie. Ten potom začal dohodu porušovať.

​Cieľom viedenských rozhovorov, ktorých sa USA zúčastňujú nepriamo, je dohodu oživiť. Irán požaduje zrušenie amerických sankcií, Západ medzitým apeluje na Teherán, aby dohodu začal opäť dodržiavať.

23. máj 2022 21:09