Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2019, 14:30 Aktualizované dňa 02.07.2019 o 20:37

Boj o posty v Únii vrcholí. Za šéfku Európskej komisie je nominovaná von der Leyenová

  • V Bruseli dnes pokračoval mimoriadny summit Únie, na ktorom zástupcovia členských štátov rozhodli o prerozdelení kľúčových postov.
  • Stretnutie začalo už v nedeľu večer, v pondelok bolo však prerušené.
  • Išlo o najdlhší summit EÚ.
Boj o posty v Únii vrcholí. Za šéfku Európskej komisie je nominovaná von der Leyenová
Zdroj: TASR/Thanassis Stavrakis

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie navrhli do čela Európskej komisie nemeckú ministerku obrany Ursulu von der Leyenovú, uviedol na twitteri predseda vrcholných unijných schôdzok Donald Tusk. Jeho samotného vystrieda končiaci belgický premiér Charles Michel.

Summit dnes tiež po rokovaní, ktoré začalo už v nedeľu popoludní, oznámil, že novým šéfom únijnej diplomacie má byť španielsky politik Josep Borrell a na čele Európskej centrálnej banky bude Francúzka a súčasná výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová.

"Pred piatimi rokmi sme potrebovali na rozhodnutie tri mesiace a niektorí boli rovnako proti. Tento rok to trvalo tri dni a proti nebol nikto," poznamenal pred novinármi Tusk. Kľúčový summit začal v nedeľu podvečer a po tom, čo niekoľko krajín jednoznačne odmietlo kandidatúru socialistu Fransa Timmermansa do čela EK, sa rokovanie nečakane pretiahlo do dnešného večera.

Tusk ocenil, že prezidenti a premiéri do štyroch hlavných funkcií v Únii vybrali dvoch mužov a dve ženy. "Myslím, že na takýto výsledok si stálo za to počkať," poznamenal.

Summit podľa neho tiež očakáva, že z terajšieho prvého podpredsedu EK Timmermansa a tiež z výraznej dánskej komisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej urobí von der Leyenová kľúčových podpredsedov svojho budúceho tímu, ktorý povedie päť rokov.

Potvrdiť nominácie musí Europarlament

Nominácia von der Leyenovej do čela Európskej komisie a Borrella do úlohy vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku musí ešte potvrdiť Európsky parlament. S Borrellom ako členom svojho tímu bude musieť vysloviť súhlas aj samotná von der Leyenová. "Ak bude zvolená, stane sa prvou ženou, ktorá kedy Európsku komisiu viedla," povedal Tusk.

Michel, ktorý Tuska vystrieda od 1. decembra prinajmenšom do konca mája 2022, bude mať podľa terajšieho šéfa Európskej rady ako belgický premiér ideálne skúsenosti s hľadaním kompromisov a jednoty medzi členmi Európskej rady. Belgická politika je veľmi spletitá a vládna koalícia tradične závisí na zložitých rokovaniach a kompromisných dohodách.

Borrell bude ako niekdajší minister a šéf europarlamentu "silný reprezentant a obranca záujmov a hodnôt EÚ vo svete", myslí si Tusk.

A Lagardeová so svojimi skúsenosti bude "perfektná predsedkyňa ECB". Lagardeová sama už na twitteri napísala, že je rozhodnutím summitu poctená a už teraz v nominačnom období dočasne pozastavuje svoje pôsobenie v MMF.

Predseda Europarlamentu

V balíku oznámených personálnych riešení ale jedna pozícia chýba. Je to meno nového predsedu Európskeho parlamentu, o ktorom majú noví europoslanci hlasovať už v stredu.

Europarlament dnes napokon na správy o rozhodnutí premiérov a prezidentov nereagoval nijako priaznivo. V kuloároch summitu kolovalo niekoľko mien, žiadne z nich však nakoniec prezidenti a premiéri ako svoju prioritu neoznámili.

Podľa informácií ČTK sa na konečnom rozhodovaní o nomináciu novej predsedníčky komisie paradoxne zdržala nemecká kancelárka Angela Merkelová, proti nebol nikto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.