Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2019, 09:25

Na Aljaške ako v Stredomorí. Kúpali sa tam, kde nedávno bol ešte ľad

Mesto sa nachádza na juhu Aljašky, ktorá sa podľa vedcov otepľuje dvojnásobne rýchlejším tempom, než je globálny priemer.

Na Aljaške ako v Stredomorí. Kúpali sa tam, kde nedávno bol ešte ľad
Zdroj: TASR/Mark Thiessen

Anchorage, najväčšie mesto amerického štátu Aljaška, zaznamenalo teplotný rekord, keď tu meteorológovia vo štvrtok namerali 32 stupňov Celzia.

Momentálne Aljašku, ktorej územie zasahuje za severný polárny kruh, sužuje teplotná vlna, informovala v piatok tlačová agentúra AFP.

Úrady v Anchorage dokonca zakázali pri príležitosti Dňa nezávislosti USA 4. júla používanie ohňostrojov vzhľadom na riziko vzniku prírodných požiarov v "extrémne suchých poveternostných podmienkach".

Teploty tu momentálne pripomínajú letovisko Miami na Floride, pričom Aljaška je považovaná za značne zraniteľnú voči klimatickým zmenám.

Ľudia využívali krásne počasie na kúpanie v miestach, kde sa k tomu odvážili len málokedy. Pred nedávnom tam ešte plával pritom ľad.

Predchádzajúci teplotný rekord v Anchorage - 29 stupňov Celzia - namerali v júni 1969. Priemerná júlová teplota sa tu pohybuje na úrovni 18 stupňov Celzia. Mesto sa nachádza na juhu Aljašky, ktorá sa podľa vedcov otepľuje dvojnásobne rýchlejším tempom, než je globálny priemer.

"Od roku 1901 do roku 2016 sa priemerná teplota na Aljaške zvýšila viac než v hlavnej časti Spojených štátov," uviedol Rick Thoman z Aljašského centra pre výskum a politiku podnebia (ACCAP).

Dramatické otepľovanie Aljašky, ktoré sčasti súvisí s úbytkom morského ľadu a otepľovaním Severného ľadového oceánu, spôsobuje problémy v miestnych komunitách, prírode, ako aj ekonomike štátu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.