Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 11:41

"Hlasovanie bude zásadnejšie ako kedykoľvek v minulosti." Kto podporí von der Leyenovú?

Ursula von der Leyenová potrebuje dnes v tajnej voľbe získať nadpolovičnú väčšinu hlasov, teda podporu najmenej 374 europoslancov.

"Hlasovanie bude zásadnejšie ako kedykoľvek v minulosti." Kto podporí von der Leyenovú?
Zdroj: Reuters

Jednoznačnú podporu nástupu nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyenovej do čela Európskej komisie dnes na pléne europarlamentu vyslovil jej krajan a líder "jej" ľudovej frakcie EPP Manfred Weber.

Ďalšie dôležité frakcie, teda socialisti z S&D a liberáli z Obnovy Európy, sa však dopoludnia k podpore definitívne nezaviazali, rozhodnúť sa chcú ešte pred večerným hlasovaním.

​Poslanci začali o kandidatúre, s ktorou začiatkom mesiaca prišiel summit EÚ, debatovať po asi polhodinovom prejave von der Leyeneovej a pred večerným hlasovaním.

​Kandidátka v prejave sľúbila množstvo vecí, ktoré od nej predovšetkým socialisti a liberáli vyžadovali pri vypočutí minulý týždeň.

Sľúbila napríklad výrazné posilnenie snáh Únie v boji s klimatickými zmenami, sociálnejšiu Európu a trvalý rešpekt k prianiam europarlamentu.

Podpora od ľudovcov nestačí

Šesťdesiatročná politička potrebuje dnes v tajnej voľbe získať nadpolovičnú väčšinu hlasov, teda podporu najmenej 374 europoslancov. Samotná EPP jej taký počet so svojimi 182 hlasmi nezaistí.

"Európa musí byť stabilná a musí byť akcieschopná," vyhlásil Weber. Pripomenul, že EPP v europarlamente súhlasila - podľa dohôd prijatých na summite EÚ - s nástupom socialistu Davida-Maria Sassoliho do kresla predsedu parlamentu. Očakáva preto, že i ďalšie frakcie budú dohody rešpektovať. "Musíme sa vedieť na seba navzájom spoliehať, to je jediná cesta, ako môže Európa uspieť," podotkol.

Socialisti aj liberáli sa ešte poradia

Španielska šéfka socialistickej frakcie Iraxte Garcíaová upozornila, že socialisti sa o svojej podpore pre kandidátku ešte len poradia. Ocenila, že von der Leyenová sa vo svojom vystúpení "posunula správnym smerom", žiadala však konkrétnejšie údaje ohľadom jej plánov napríklad v ochrane klímy.

Liberálna frakcia Obnova Európy sa bude tiež radiť o svojom postupe až dnes, povedal jej líder Dacian Ciolos. Upozornil, že vzhľadom na súčasné dianie v EÚ bude rozhodovanie parlamentu zásadnejšie ako kedykoľvek v minulosti.

Zelení dali vo svojich vystúpeniach najavo, že za von der Leyenovú hlasovať nemienia. Ocenili však niektoré jej záväzky v oblasti ochrany klímy. "Pekná reč, ale okrem pekných slov nič konkrétne," napísala na twitter Ska Kellerová z vedenia frakcie zelených.

Von der Leyenovú nepodporia ani konzervatívci z ECR, uviedol ich zástupca Rafael Vitti. Jej plány ohľadom klímy skritizoval s tým, že poškodia niektoré sektory hospodárstva aj tých občanov krajín EÚ, ktorí v nich pracujú.

Jasne proti kandidatúre sa vyslovili zástupcovia euroskeptickej frakcie Identita a demokracia aj ľavicové GUE/NGL.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.