Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 13:58

Ropný tanker sa prestal ozývať. Zamieril smerom k Iránu

Tanker patriaci Spojeným arabským emirátom sa z neznámych príčin odchýlil zo svojej trasy.

Ropný tanker sa prestal ozývať. Zamieril smerom k Iránu
Zdroj: Reuters

Ropný tanker Spojených arabských emirátov sa odchýlil v Hormuzskom prielive od trasy a zamieril do iránskych vôd. Oznámila to dnes agentúra AP s tým, že tanker prestal pred dvoma dňami vysielať údaje o svojej pozícii.

V oblasti sa v minulých týždňoch stalo niekoľko incidentov, pri ktorých boli napadnuté ropné tankery a v jednom prípade zasiahla na obranu britského tankera britská vojenská loď.

​Podľa AP zatiaľ nie je jasné, čo sa stalo tankeru Riah zo SAE, ktorý pláva pod panamskou vlajkou.

Incidenty sa stali v čase napätia medzi USA a Iránom, ktoré súvisia so spormi okolo dohody o iránskom jadrovom programe a obnovených protiiránských sankciách.

USA vlani odstúpili od jadrovej dohody a obnovili sankcie, Irán teraz prestal plniť časť dohody a pohrozil, že ju vypovie celú. USA do Perzského zálivu poslali posily a bojové lietadlá. Útoky na tankery Washington pripisuje Iránu, ktorý to však popiera.

Päťdesiatosem metrový Riah na ceste z Dubaja plával okolo pobrežia SAE, priplával do Hormuzského zálivu a mieril do prístavu Fudžajra na východnom pobreží emirátov.

Podľa sledovacích údajov sa však s loďou v sobotu okolo 11-tej hodiny niečo stalo, píše AP. Posádka údajne nevypla polohovacie zariadenie počas troch mesiacov, kedy bola na plavbe v blízkosti SAE.

​Iránske úrady o lodi žiadnu informáciu neposkytli a nevyjadrili sa ani úrady v SAE. Americká 5. flotila, ktorá dohliada na námornú prevádzku v oblasti, odmietla vec komentovať.

Podľa korešpondentky stanice CNN z Pentagonu Barbary Starrovej sa americká tajná služba začína prikláňať k názoru, že iránske revolučné gardy prinútili Riah plávať do iránskych vôd.

​Británia minulý týždeň oznámila, že sa v stredu tri iránske lode pokúsili zadržať britský tanker v Perzskom zálive, avšak sprievodná britská fregata im v tom zabránila. Iránci vraj požadovali, aby tanker zmenil kurz a plával do iránskych vôd. Iránci to popreli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.