Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 16:25

Priority von der Leyenovej. Ako chce nová šéfka Komisie zmeniť Európu?

​Dosluhujúceho predsedu Komisie Jeana-Claudea Junckera má Ursula von der Leyenová nahradiť od novembra.

Priority von der Leyenovej. Ako chce nová šéfka Komisie zmeniť Európu?
Zdroj: Reuters

Viesť Európsku komisiu bude doterajšia nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová. Hlasovalo za ňu tesná väčšina europoslancov - získala 383 hlasov, o deväť viac, ako potrebovala. Stane sa historicky prvou ženou na čele najvyššieho výkonného orgánu Európskej únie.

​Dosluhujúceho predsedu Jeana-Claudea Junckera má von der Leyenová nahradiť od novembra. Dovtedy musí v spolupráci s členskými krajinami EÚ zostaviť tím, potrebný na presadenie ambícií, ktoré by mohli naštartovať viac kompromisné smerovanie Únie a priniesť členským krajinám vrátane strednej Európy viac rozhodovacích právomocí.

„Pre krajiny ako Slovensko je všeobecne prínosné, ak inštitúcie fungujú a rozhodovanie nie je na pleciach členských krajín, ale v kompetencii niekoho, kto zastáva spoločný komunitárny záujem,“ myslí si analytik v oblasti medzinárodných vzťahov a európskej integrácie Radovan Geist z Euractivu. Európa sa tým môže sústrediť po personálnych otázkach aj na tie obsahové. Nemecká politička pritom ešte pred oficiálnym zvolením zdôraznila niekoľko programových priorít, ktoré by ako šéfka chcela v spoločnom dialógu presadiť.

Priority von der Leyenovej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.