Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 16:25

Priority von der Leyenovej. Ako chce nová šéfka Komisie zmeniť Európu?

​Dosluhujúceho predsedu Komisie Jeana-Claudea Junckera má Ursula von der Leyenová nahradiť od novembra.

Priority von der Leyenovej. Ako chce nová šéfka Komisie zmeniť Európu?
Zdroj: Reuters

Viesť Európsku komisiu bude doterajšia nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová. Hlasovalo za ňu tesná väčšina europoslancov - získala 383 hlasov, o deväť viac, ako potrebovala. Stane sa historicky prvou ženou na čele najvyššieho výkonného orgánu Európskej únie.

​Dosluhujúceho predsedu Jeana-Claudea Junckera má von der Leyenová nahradiť od novembra. Dovtedy musí v spolupráci s členskými krajinami EÚ zostaviť tím, potrebný na presadenie ambícií, ktoré by mohli naštartovať viac kompromisné smerovanie Únie a priniesť členským krajinám vrátane strednej Európy viac rozhodovacích právomocí.

„Pre krajiny ako Slovensko je všeobecne prínosné, ak inštitúcie fungujú a rozhodovanie nie je na pleciach členských krajín, ale v kompetencii niekoho, kto zastáva spoločný komunitárny záujem,“ myslí si analytik v oblasti medzinárodných vzťahov a európskej integrácie Radovan Geist z Euractivu. Európa sa tým môže sústrediť po personálnych otázkach aj na tie obsahové. Nemecká politička pritom ešte pred oficiálnym zvolením zdôraznila niekoľko programových priorít, ktoré by ako šéfka chcela v spoločnom dialógu presadiť.

Priority von der Leyenovej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.