Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 20:10 Aktualizované dňa 19.07.2019 o 22:31

Konflikt naďalej eskaluje. Irán zadržal v priebehu dňa dva tankery

Situácia v Hormuzskom prielive je vážna.

Konflikt naďalej eskaluje. Irán zadržal v priebehu dňa dva tankery
Zdroj: TASR/AP

Irán dnes zadržal v Hormuzskom prielive dva ropné tankery, jeden z nich plával pod britskou vlajkou a druhý pod vlajkou Libérie.

Oznámil to dnes britský minister zahraničia Jeremy Hunt, podľa ktorého sú medzi posádkami tankerov ľudia rôznych národností, Briti ale nie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Britská lodiarska spoločnosť NorbulkShipping aj polooficiálna agentúra Fars neskôr informovali, že druhý z tankerov bol prepustený. Podľa firmy ide o tanker Mesdar. Fars napísala, že už opustil iránskej výsostné vody.

Hunt tak potvrdil skoršie oznámenie Iránu, ktorý uviedol, že zadržal tanker plávajúci pod britskou vlajkou, pretože porušil medzinárodné predpisy v prielive a ignoroval niekoľko varovaní.

"Som veľmi znepokojený zadržaním dvoch plavidiel iránskymi úradmi v Hormuzskom prielive," povedal minister Hunt. Dodal, že zvoláva rokovanie výboru pre krízové situácie COBRA, ktorý sa poradí, ako zabezpečiť prepustenie zadržaných plavidiel.

Ich zadržanie Hunt označil za "neprijateľné". "Je absolútne kľúčové, aby bola v oblasti dodržiavaná sloboda námorného pohybu a aby tam všetky lode mohli voľne preplávať," povedal tiež britský minister.

Iránska televízia uviedla, že revolučné gardy zadržali tanker Impero Stena a donútili ho doplávať do iránskeho prístavu. Prístav televízia nemenovala.

Stratili kontakt

Podľa britských zdrojov pláva tanker s 23-členou posádkou pod britskou vlajkou a prevádzkuje ho švédska spoločnosť Stena Bulka. Namierené mal do Saudskej Arábie.

Okolo zadržania druhého tankera panovali nejasnosti; neskôr sa ukázalo, že bol zjavne zadržaný len krátko. Teherán najprv poprel, že bol zadržaný aj druhý tanker.

Ide zjavne o tanker Mesdar prevádzkovaný britskou firmou a plávajúci pod vlajkou Libérie, ktorého prepustenie medzitým potvrdil britský prevádzkovateľ.

Na palubu tankera Mesdar, ktorý sa vydal smerom k Iránu, vstúpili ozbrojení muži, ale teraz už pokračuje v plavbe. Podľa agentúry Fars bol upozornený, aby dodržiaval pravidlá týkajúce sa životného prostredia.

Reakcia USA

Spojené štáty obvinili v reakcii Irán z "eskalácie násilia". "Toto je druhýkrát za niečo viac ako týždeň, keď bolo Spojené kráľovstvo terčom eskalácie násilia zo strany iránskeho režimu," uviedol Garrett Marquis, hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť, ktorého citovala agentúra AFP.

"USA budú naďalej spolupracovať so svojimi spojencami a partnermi na obrane svojej bezpečnosti a záujmov proti iránskemu zlovoľnému správaniu," dodal Marquis.

Iránske revolučné gardy uviedli, že tanker Stena Impero s 23-člennou posádkou plávajúci pod britskou vlajkou zadržali pre porušenie medzinárodných pravidiel námornej dopravy. Plavidlo bolo eskortované k iránskemu pobrežiu.

Išlo o odvetu?

Informácie o zadržaní britského tankera prichádza v deň, keď gibraltársky najvyšší súd predĺžil termín pre zadržanie iránskeho ropného tankera na Gibraltári do 15. augusta. Iránsky tanker Grace 1 tam bol zadržaný 4. júla s podozrením, že vezie ropu do Sýrie.

Iránci zadržanie svojho tankera Gibraltárom označujú za pirátstvo. Tvrdí, že ropa nebola určená pre Sýriu, ale pre inú krajinu "vo východnom Stredomorí" a že Irán nie je členom EÚ, teda nie je viazaný sankciami. Teherán už skôr pohrozil odvetnými opatreniami.

V nedeľu zadržali iránske revolučné gardy v Hormuzskom prielive tanker Riah prevádzkovaný zrejme firmou zo Spojených arabských emirátov (SAE). Podľa Teheránu ho zadržali preto, že viezol milión litrov "pašovaného paliva" od iránskych pašerákov určeného zahraničným zákazníkom.

V Hormuzskom prielive v posledných týždňoch rastie napätie kvôli vzťahom medzi USA a Iránom vyostreným kvôli iránskemu jadrovému programu a americkými protiiránskými sankciami.

Situáciu zhoršilo nedávne vyslanie amerických posíl a bojových lietadiel do Perzského zálivu, niekoľko incidentov so zapálenými tankermi, z ktorých USA obvinili Irán, a zostrelenie amerického dronu Teheránom minulý mesiac. Irán tvrdí, že dron bol nad jeho územím.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.