Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2019, 09:16

Tanker bol pri zadržaní Iránom vo vodách Ománu, tvrdia Briti a zvažujú sankcie

Britská vláda by dnes mala oznámiť balík diplomatických a ekonomických opatrení voči Iránu.

Tanker bol pri zadržaní Iránom vo vodách Ománu, tvrdia Briti a zvažujú sankcie
Zdroj: TASR/AP

Britský tanker, ktorý v piatok zadržal Teherán v oblasti Hormuzského prielivu, sa podľa Londýna pohyboval v ománskych teritoriálnych vodách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Britský denník The Telegraph napísal, že Londýn pre zadržanie tankera zvažuje protiiránske sankcie.

Panamské úrady dnes oznámili, že začali proces odobratie registrácie tankera Riah, ktorý pred týždňom zadržal Irán v Hormuzskom prielive so zdôvodnením, že prevážal pašovanú ropu.

Tanker Stena Impero plávajúci pod britskou vlajkou a prevádzkovaný švédskou spoločnosťou zadržal Teherán v piatok so zdôvodnením, že porušil medzinárodné námorné právo.

Podľa iránskych médií sa tanker pred zadržaním iránskymi revolučnými gardami v Hormuzskom prielive zrazil s rybárskou loďou a zrejme jej nechcel pomôcť. Vypol vysielač a nereagoval na volanie o pomoc.

Británia v sobotu v liste Bezpečnostnej rade OSN a generálnemu tajomníkovi OSN uviedla, že jej tanker Teherán zadržal, keď sa pohyboval v ománskych teritoriálnych vodách.

Londýn to v liste označil za "nelegálne zasahovanie". Britský minister zahraničia Jeremy Hunt v sobotu povedal, že reakcia Británia bude rázna. Uviedol však tiež, že vec chce riešiť diplomaticky.

Denník The Telegraph napísal, že britská vláda dnes oznámi balík diplomatických a ekonomických opatrení voči Iránu, vrátane zmrazenia aktív.

Britániu v sobotu podporili Francúzsko a Nemecko, ktoré zadržanie tankera Iránom odsúdili ako podkopávanie snáh o uvoľnenie napätia.

Tanker Riah, zadržaný Iránom pred týždňom so zdôvodnením, že pašuje ropu, plával pod panamskou vlajkou, ale nie je jasné, komu patrí.

"Odsudzujeme použitie lode plávajúcej pod panamskou vlajkou pre nezákonné aktivity," uviedol panamský úrad vo vyhlásení.

Podľa AP tanker Riah ešte nedávno prevádzkovala firma Prime Tankers LLC so sídlom v Dubaji. Jej zástupca však AP povedal, že loď predal. Na adrese firmy, ktorú ako nového vlastníka uviedol, ale agentúre AP popreli, že by nejakú loď vlastnili.

Panama, pod vlajkou ktorej pláva najviac lodí na svete, v poslednej dobe odobrala registráciu desiatkam plavidiel, vrátane tých, ktoré prevádzkuje Irán. Pod jej vlajkou plával aj iránsky tanker Grace 1 zadržaný pri Gibraltári 4. júla kvôli podozreniu, že vezie ropu do Sýrie. To Gibraltár vyhodnotil ako porušenie protisyrských sankcií EÚ. Panama tvrdí, že mu registráciu odobrala už 29. mája.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.