Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 19:41

Je to štátne pirátstvo, odkazuje Británia Iránu a žiada prepustiť tanker

Britská premiérka dnes vedie rokovanie výboru pre krízové ​​situácie COBRA.

Je to štátne pirátstvo, odkazuje Británia Iránu a žiada prepustiť tanker
Zdroj: Reuters

Británia dnes vyzvala Irán, aby okamžite prepustil britský tanker Stena Impero, ktorý zadržali iránske revolučné gardy v piatok v Hormuzskom prielive. Podľa Londýna ide o nelegálny čin. Povedal to dnes hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej.

Hovorca iránskej vlády naopak povedal, že išlo o legálne opatrenie. Podľa šéfa britskej diplomacie Jeremyho Hunta chce Británia vytvoriť Európou vedenú misiu na ochranu námornej dopravy, ktorá má zabezpečiť bezpečný prieplav Hormuzským prielivom. Správanie Teheránu Hunt označil za "štátne pirátstvo".

"Podľa medzinárodného práva Irán nemal právo brániť tankeu v ceste ani vstúpiť na palubu. Ide teda o štátne pirátstvo," povedal dnes pred poslancami Jeremy Hunt.

"Budeme sa snažiť dať dokopy Európanmi vedenú misiu na ochranu námornej dopravy, aby sme podporili bezpečnú cestu ako posádok, tak nákladu v tejto dôležitej oblasti," dodal s tým, že o svojich plánoch budú Briti diskutovať aj s Američanmi.

"Loď bola zadržaná pod chybnou a nelegálnou zámienkou. Iránci by mali ju aj posádku okamžite prepustiť. Nechceme stret s Iránom, ale zadržať loď, ktorá sa venuje legitímnemu obchodu na medzinárodne uznávanej trase, je neprijateľné a vytvára to veľké napätie," povedal dnes hovorca Mayovej.

Premiérka dnes vedie rokovanie výboru pre krízové ​​situácie COBRA. Jej hovorca povedal, že sa hovorilo o možnosti uistiť užívateľov obchodnej trasy a o jej monitorovanie.

Iránsky vládny hovorca vyhlásil, že zadržanie lode je legálne opatrenie, ktoré bolo potrebné k "zabezpečeniu regionálnej bezpečnosti".

Plavidlo Stena Impero plaviace sa pod britskou vlajkou, je majetkom švédskej lodiarskej spoločnosti Stena Bulk. Iránske revolučné gardy piatkové zadržanie zdôvodnili tým, že plavidlo nerešpektovalo zásady námornej plavby.

Na palube tankera bola 23-členná posádka, v ktorej väčšinu tvoria Indovia. Podľa dnešného vyhlásenia iránskeho veľvyslanectva v Indii sú všetci členovia posádky v poriadku a stále sú na palube. Podľa predchádzajúcich správ je loď aj s posádkou v iránskom prístave Bandar-Abbás.

Posádku podľa skorších informácií tvorí 18 indických štátnych príslušníkov a ďalších päť členov je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podľa ruských zdrojov sú z Ruska traja námorníci.

Rodina jedného z Indov menom Didžo uviedla, že ich spoločnosť, ktorá tanker prevádzkuje, o celej situácii informovala už minulý týždeň v piatok. "Didžo rodinu nekontaktoval a ani my sme ho po zadržaní tankera nemohli kontaktovať," uviedol so slzami v očiach otec 26-ročného Inda.

Iránci loď zadržali niekoľko hodín potom, čo najvyšší súd Gibraltáru rozhodol predĺžiť o ďalších 30 dní termín pre zadržanie iránskeho tankera Grace 1. Ten je pri Gibraltári od 4. júla kvôli podozreniu, že prepravoval ropu do Sýrie, čo Európska únia považuje za porušenie svojich protisyrských sankcií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.