Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 11:05

Ako keby horeli všetky lesy na Slovensku. Obrovské požiare v Rusku rýchlo silnejú

Horia lesy hlavne na Sibíri, väčšinu požiarov nikto ani nehasí.

Ako keby horeli všetky lesy na Slovensku. Obrovské požiare v Rusku rýchlo silnejú
Zdroj: Reuters

Rozloha požiarov v Rusku prekročila dva milióny hektárov a dym z horiacich lesov na Sibíri dosahuje až do regiónov na Urale, uviedol portál Newsru.com s odvolaním sa na dnešné údaje úradov. Plocha zachvátená plameňmi zodpovedá približne štvrtine Česka, alebo polovici Holandska.

​Horia už viac ako dva milióny hektárov lesa, čo je ako keby horeli všetky lesy na Slovensku. Ešte pred pár dňami mali pritom požiare polovičný rozsah. 

Z plochy 2 256 983 hektárov zasiahnutej plameňmi sa obrovský podiel (2 109 815 milióna hektárov) podľa portálu nachádza v tzv. oblasti kontroly, teda v ťažko dostupných a odľahlých miestach, kde zákon umožňuje požiare nehasiť, ak by náklady na hasenie boli vyššie ako spôsobené škody. 

Lesy horia hlavne na Sibíri

"Na území Ruska sa k dnešnému dňu aktívne hasí 162 lesných požiarov na ploche 147 168 hektárov," poznamenal portál Regnum.

Horia lesy hlavne na Sibíri. V Irkutskej oblasti 115 prírodných požiarov zúri na ploche takmer pol milióna hektárov, v Jakutsku sa 134 požiarov rozšírilo na plochu viac ako tri štvrte milióna hektárov a 109 požiarov v Krasnojarsku kraji postihuje bezmála 900-tisíc hektárov.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Как сообщили в краевом Роспотребнадзоре, на 13:20, 20 июля, содержание в воздухе взвешенных частиц РМ2,5 превышает гигиенический норматив более чем в 2 раза, а содержание частиц РМ10 превышает гигиенический норматив в 1,2 раза. Специалисты не рекомендуют без особой необходимости долгое время находиться на улице. @tvk6_tv PS. А в чем заключается роль министерства экологии края? Как нам казалось это первая служба, которая должна делать такие предупреждения.

Príspevok, ktorý zdieľa @ nebo.community,

Ministerstvo pre mimoriadne situácie varuje, že v najbližších dňoch bude nebezpečenstvo požiarov pretrvávať vzhľadom k až tridsaťstupňovým horúčavám, suchu a nárazom vetra.

Ekologická situácia sa zhoršila

"Horí tajga, zvieratá utekajú do mesta," poznamenal autor záberov urobených v Jakutsku.

"Požiare v postihnutých regiónoch spôsobili značné zhoršenie ekologickej situácie. Dym niekoľko dní dusí veľkú časť Sibíri," poznamenal Newsru.com. Dym sa objavil aj na Urale, kde sa napríklad v Čeľabinsku ľudia podľa televízie dohadovali, či ide alebo nejde o bežný smog z priemyselných podnikov.

Úrady však uisťujú, že monitoring čistoty ovzdušia vo veľkých mestách nepreukázal prevýšenie koncentrácie škodlivých častíc. Odborníci varujú, že dôsledky znečistenia ovzdušia postihujú zdravie hlavne detí, seniorov, tehotných žien a pacientov so srdcovými problémami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.