Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 15:36

Rana pre Johnsona: Škóti chcú odtrhnutie od Británie, ministerka označila prieskum za fenomenálny

Výsledky prieskumu posilňujú postavenie škótskej prvej ministerky Nicoly Sturgeonovej.

Rana pre Johnsona: Škóti chcú odtrhnutie od Británie, ministerka označila prieskum za fenomenálny
Zdroj: TASR/AP

Škóti by vôbec prvýkrát od marca 2017 hlasovali za odtrhnutie Škótska od Spojeného kráľovstva. Vyplýva to z prieskumu v časopise Holyrood, o ktorom dnes informoval web Politico.

Z celkom 1019 opýtaných by za nezávislosť Škótska hlasovalo 46 percent, 43 percent by bolo proti. Ak by do týchto položiek neboli zahrnutí voliči, ktorí sa nerozhodli alebo uviedli, že by nehlasovali, bolo by za opustenie Spojeného kráľovstva 52 percent opýtaných Škótov a 48 percent proti.

​Výsledky prieskumu posilňujú postavenie škótskej prvej ministerky a líderky Škótskej národnej strany (SNP) Nicoly Sturgeonovej a naopak zasadzujú ranu premiérovi Borisovi Johnsonovi, ktorý Škótsko minulý týždeň prvýkrát vo funkcii predsedu vlády navštívil, rovnako tak aj šéfke škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonovej.

Strugeonová prieskum označila za "fenomenálny" a doplnila, že "nefunkčný westminsterský systém znamená, že Škótsko je ťahané do brexitu bez dohody, bez ohľadu na vysokú cenu, ktorú zaplatíme (Škóti) za stratené pracovné miesta a zníženie životnej úrovne".

"Ten projekt vedie Boris Johnson, premiér ktorého si Škótsko nevybralo a ktorý nemá mandát na to, aby Škótsko vytrhol z Európy," doplnila škótska prvá ministerka, ktorá v súvislosti s možnosťou neriadeného odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ stále hlasnejšie hovorí o novom referende o nezávislosti Škótska.

Škótsko v brexitovom referende v roku 2016 hlasovalo za zotrvanie v Európskej únii. Minulý mesiac prieskum Politico ukázal, že Johnson je medzi škótskymi voličmi veľmi neobľúbený.

Na prvom referende o škótskej nezávislosti v roku 2014 sa zúčastnilo 3,6 milióna zo 4,3 milióna registrovaných voličov (85 percent), pričom 55 percent hlasujúcich sa vyslovilo za zotrvanie vo zväzku so zvyškom Británie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.