Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2019, 16:07 Aktualizované dňa 06.08.2019 o 16:45

India odrezala Kašmír od sveta. Sme ochotní zájsť akokoľvek ďaleko, reaguje Pakistan

Na celú himalájsku oblasť Kašmíru si robí nárok India aj Pakistan, ale obe krajiny disponujúce jadrovými zbraňami kontrolujú len časť Kašmíru.

India odrezala Kašmír od sveta. Sme ochotní zájsť akokoľvek ďaleko, reaguje Pakistan
Zdroj: Reuters

Dolná komora indického parlamentu v utorok schválila zákon o novom usporiadaní regiónu Džammú a Kašmír. Za zákon hlasovalo 367 členov Snemovne ľudu, proti bolo 67 členov.

Vláda v Dillí v pondelok oznámila, že región príde o svoj autonómny status. Oblasť je uzavretá a od nedeľňajšieho večera zostávajú prerušené telefónne siete aj internet, v uliciach miest hliadkujú tisícky vojakov.

Očakávalo sa, že zrušenie špeciálneho štatútu vyvolá všeobecné protesty, ale zatiaľ nie sú k dispozícii informácie o tom, ako ľudia na správu reagovali, napísal spravodajský portál BBC News.

O odvolaní špeciálneho statusu rokovala Snemovňa ľudu a nakoniec odhlasovala návrh o rozdelení štátu Džammú a Kašmír na dve zväzové teritória: Džammú a Kašmír a Ladakhu. Predtým poslanci schválili zrušenie ústavného článku 370, ktorý štátu Džammú a Kašmír zaisťoval určitú autonómiu - štát mal vlastnú ústavu, vlajku a nezávislosť s výnimkou zahraničnej politiky, obrany a komunikácií.
Ako uvádza BBC, zväzové teritóriá majú menšiu autonómiu ako štáty. V hornej komore parlamentu už príslušné dokumenty prešli v pondelok. Teraz zákon o reorganizácii Džammú a Kašmíru dostane na schválenie prezident Rám Nath Kóvind.

Dlhoročný spor

Indická vláda premiéra Narendra Módího vedená hinduistickými nacionalistami zrušenie osobitného postavenia štátu Džammú a Kašmír vytrvalo presadzovala, pričom argumentovala tým, že doterajšia právna úprava bráni začleneniu kašmírskeho územia do Indie.

Kritici opatrenia poukazovali na to, že zrušenie osobitného postavenia vyvolá v konfliktnom Kašmíre násilnosti.

Na celú himalájsku oblasť Kašmíru si robí nárok India aj Pakistan, ale obe krajiny disponujúce jadrovými zbraňami kontrolujú len časť Kašmíru; od vyhlásenia nezávislosti v roku 1947 o neho Dillí a Islamabad zviedli dve zo svojich troch vojen.

Vrchný veliteľ pakistanskej armády vyhlásil, že armáda pevne stojí za obyvateľmi Kašmíru a je pripravená zájsť akokoľvek ďaleko, aby ich podporila, uviedla agentúra Reuters. Pakistanské pozemné, vzdušné i námorné sily sú v pohotovosti od minulého týždňa, kedy sa objavili správy, že Dillí do Kašmíru presúva vojenské posily.

Kľúčový článok 370

Pakistanské ministerstvo zahraničia už v pondelok uviedlo, že ukončenie osobitného samosprávneho statusu Kašmíru porušuje rezolúcie OSN. Pakistanský prezident Árif Alví na dnešok zvolal v Islamabade zasadnutie parlamentu, aby prerokoval prekvapivý indický krok.

Džammú a Kašmíru zaručoval špeciálny autonómny status článok 370 indickej ústavy, na základe ktorého mal tento štát vlastný základný zákon, svoju vlajku a tiež nezávislosť vo všetkých sférach s výnimkou zahraničnej politiky, obrany a komunikácií.

Pre mnoho obyvateľov indického Kašmíru bol článok 370 hlavným odôvodnením, prečo zostať súčasťou Indie, uviedla BBC.

Indická časť Kašmíru je v prevažne hinduistickej Indii jediným územím, kde tvoria väčšinu moslimovia. Povstalci tam od roku 1989 bojujú proti indickej vláde a požadujú vznik samostatného štátu alebo zjednotenie Kašmíru pod pakistanskou vládou. Konflikt si už vyžiadal takmer 70-tisíc obetí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.