Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2019, 17:04

Pakistan rázne reaguje na krok Indie. Obmedzuje diplomatické a obchodné vzťahy

Predseda vlády armáde nariadil, aby zostala v pohotovosti.

Pakistan rázne reaguje na krok Indie. Obmedzuje diplomatické a obchodné vzťahy
Zdroj: Reuters

Pakistan obmedzí diplomatické i obchodné vzťahy s Indiou, zdôvodnil to jednostranným rozhodnutím vlády v Dillí odobrať autonómny status indickej časti Kašmíru. Rozhodnutie bolo prijaté na dnešnom rokovaní pakistanského národného bezpečnostného výboru, ktorý rokoval v úrade premiéra Imran Chána.

​Účastníci stretnutia, ktoré bolo za posledný týždeň už druhé, sa podľa vydaného tlačového vyhlásenia dohodli na znížení úrovne diplomatických vzťahov s Indiou, vyhostení indického veľvyslanca a odvolaní toho pakistanského z Dillí.

Pozastavené budú bilaterálne obchodné vzťahy s Indiou, prehodnotená bilaterálna dohoda a problém indickej časti Kašmíru prednesený v Bezpečnostnej rade OSN. Deň nezávislosti, ktorý pripadá na 14. august, bude oslavovaný ako deň solidarity s obyvateľmi Kašmíru a ich bojom za sebaurčenie.

Medzi účastníkmi boli okrem Chána ministri zahraničia, obrany, školstva, vnútra či pre ľudské práva. Predseda vlády nariadil zaktivovať všetky diplomatické kanály, aby bol odhalený "brutálny indický rasistický režim". Armáde potom nariadil, aby zostala v pohotovosti.

Indická vláda v pondelok zrušila ústavný článok, ktorý zaručoval čiastočnú autonómiu indickému štátu Džammú a Kašmír, ktorý susedí s pakistanskou časťou Kašmíru a ktorý obývajú hlavne moslimovia. Štát je stále odrezaný od zvyšku Indie, hliadkuje tam armáda a sú prerušené komunikačné kanály.

Pakistan už v utorok oznámil, že je odhodlaný riešiť vec v medzinárodných inštitúciách. Výhrady vyjadrila tiež Čína, ktorá má pod kontrolou severnú časť Kašmíru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.