Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 11:07 Aktualizované dňa 12.08.2019 o 15:05

Odhaľujú sa okolnosti záhadnej explózie v Rusku. Vybuchol malý jadrový reaktor, tvrdí výskumník

Ruské úrady starostlivo dávkujú informácie o okolnostiach záhadnej explózie.

Odhaľujú sa okolnosti záhadnej explózie v Rusku. Vybuchol malý jadrový reaktor, tvrdí výskumník
Zdroj: Reuters (ilustračná snímka)

Ruské úrady dnes označili za národných hrdinov päť mužov, ktorí minulý týždeň zahynuli pri explózii na vojenskej strelnici na severe krajiny pri teste balistickej rakety. Podľa médií išlo o zamestnancov Ruského federálneho jadrového strediska v meste Sarov, ktoré leží asi 400 kilometrov východne od Moskvy. Obete explózie budú posmrtne vyznamenané.

Vyhlásili dvojdňový smútok

V Sarove, meste neprístupnom pre cudzincov bez povolenia, sa dnes s mŕtvymi na centrálnom námestí rozlúčilo niekoľko tisíc ľudí, napísala agentúra TASS. "Sprevádzame na poslednej ceste našich kolegov, ktorí tragicky zahynuli pri skúškach nového špeciálneho výrobku," povedal pri pohrebe predstaviteľ ústavu Alexej Lichačov.

"Najlepšou spomienkou na nich bude naša ďalšia práca na nových druhoch zbraní, ktorú rozhodne dokončíme," vyhlásil.

V Sarove bol dnes vyhlásený dvojdňový smútok. Ústav zároveň zverejnil mená obetí, ktorými boli Alexej Vjušin, Jevgenij Koratajev, Vjačeslav Lipšov, Sergej Pičugin a Vladislav Janovskij.

Ruské úrady starostlivo dávkujú informácie o okolnostiach záhadnej explózie, ktorej príčinou podľa západných expertov mohol byť test rakety na jadrový pohon. Úradná správa atómovej agentúry Rosatom sa o jadrovom materiáli výslovne nezmieňovala, v informácii sa hovorilo o zaobchádzaní s "izotopmi". Správa o zvýšenej radiácii v neďalekom Severodvinsku na webe vydržali 24 hodín, potom ju úrady stiahli.

O príčine nešťastia nebola doteraz vydaná podrobnejšia správa. Úrady aj štátne médiá sa vyhýbajú popisu testovanej zbrane, neuvádzajú jej názov a nepíšu ani nič bližšie o zdravotníckom zariadení, kde sa liečia zranení.

Išlo o jadrový reaktor

Hlavný výskumník sarovského jadrového strediska Viačeslav Solovjov dnes však ruskej regionálnej televízii povedal, že zamestnanci jeho ústavu zahynuli "pri výbuchu malého jadrového reaktora", ktorý bol súčasťou "objektu vojenského určenia".

Prezident Vladimir Putin sa pri minuloročnom prejave v ruskom parlamente pochválil, že Rusko úspešne vyskúšalo nový typ balistickej rakety na jadrový pohon. V prejave prezentoval aj široký register nových strategických zbraní, ktoré podľa neho žiadna iná armáda na svete nemá. Raketa na jadrový pohon podľa neho bola úspešne otestovaná koncom roka 2017, má neobmedzený dolet a odolá všetkým súčasným aj budúcim systémom protiraketovej a protivzdušnej obrany.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.