Reuters (ilustračná snímka)
StoryEditor

Odhaľujú sa okolnosti záhadnej explózie v Rusku. Vybuchol malý jadrový reaktor, tvrdí výskumník

12.08.2019, 11:07
Autor:
ČTKČTK
Ruské úrady starostlivo dávkujú informácie o okolnostiach záhadnej explózie.

Ruské úrady dnes označili za národných hrdinov päť mužov, ktorí minulý týždeň zahynuli pri explózii na vojenskej strelnici na severe krajiny pri teste balistickej rakety. Podľa médií išlo o zamestnancov Ruského federálneho jadrového strediska v meste Sarov, ktoré leží asi 400 kilometrov východne od Moskvy. Obete explózie budú posmrtne vyznamenané.

Vyhlásili dvojdňový smútok

V Sarove, meste neprístupnom pre cudzincov bez povolenia, sa dnes s mŕtvymi na centrálnom námestí rozlúčilo niekoľko tisíc ľudí, napísala agentúra TASS. "Sprevádzame na poslednej ceste našich kolegov, ktorí tragicky zahynuli pri skúškach nového špeciálneho výrobku," povedal pri pohrebe predstaviteľ ústavu Alexej Lichačov.

"Najlepšou spomienkou na nich bude naša ďalšia práca na nových druhoch zbraní, ktorú rozhodne dokončíme," vyhlásil.

V Sarove bol dnes vyhlásený dvojdňový smútok. Ústav zároveň zverejnil mená obetí, ktorými boli Alexej Vjušin, Jevgenij Koratajev, Vjačeslav Lipšov, Sergej Pičugin a Vladislav Janovskij.

Ruské úrady starostlivo dávkujú informácie o okolnostiach záhadnej explózie, ktorej príčinou podľa západných expertov mohol byť test rakety na jadrový pohon. Úradná správa atómovej agentúry Rosatom sa o jadrovom materiáli výslovne nezmieňovala, v informácii sa hovorilo o zaobchádzaní s "izotopmi". Správa o zvýšenej radiácii v neďalekom Severodvinsku na webe vydržali 24 hodín, potom ju úrady stiahli.

O príčine nešťastia nebola doteraz vydaná podrobnejšia správa. Úrady aj štátne médiá sa vyhýbajú popisu testovanej zbrane, neuvádzajú jej názov a nepíšu ani nič bližšie o zdravotníckom zariadení, kde sa liečia zranení.

Išlo o jadrový reaktor

Hlavný výskumník sarovského jadrového strediska Viačeslav Solovjov dnes však ruskej regionálnej televízii povedal, že zamestnanci jeho ústavu zahynuli "pri výbuchu malého jadrového reaktora", ktorý bol súčasťou "objektu vojenského určenia".

Prezident Vladimir Putin sa pri minuloročnom prejave v ruskom parlamente pochválil, že Rusko úspešne vyskúšalo nový typ balistickej rakety na jadrový pohon. V prejave prezentoval aj široký register nových strategických zbraní, ktoré podľa neho žiadna iná armáda na svete nemá. Raketa na jadrový pohon podľa neho bola úspešne otestovaná koncom roka 2017, má neobmedzený dolet a odolá všetkým súčasným aj budúcim systémom protiraketovej a protivzdušnej obrany.

01 - Modified: 2019-08-08 13:36:09 - Feat.: 0 - Title: Po výbuchu na ruskej základni došlo k zvýšeniu rádioaktivity 02 - Modified: 2019-08-09 10:43:55 - Feat.: 0 - Title: Nepodarený raketový test sa ruské úrady rozhodli utajiť, píšu médiá. Priľahlý záliv uzatvorili
01 - Modified: 2023-02-07 14:43:07 - Feat.: - Title: Rusko bude naďalej pomáhať malijskej armáde, vyhlásil Lavrov. Západ sa obáva zvýšenej aktivity wagnerovcov 02 - Modified: 2023-02-07 09:27:14 - Feat.: - Title: Os Moskva – Teherán silnie, Rusi postavia fabriku na kamikadze drony 03 - Modified: 2023-02-06 16:24:13 - Feat.: - Title: Ruská blogerka bola odsúdená na deväť rokov. Mala "klamať" o vojne 04 - Modified: 2023-02-06 15:37:25 - Feat.: - Title: Ideálne miesto na obchádzanie sankcií. Španieli nevedia zabrániť operáciám s ruskou ropou pri ich pobreží 05 - Modified: 2023-02-06 15:06:02 - Feat.: - Title: Temná minulosť predstaviteľa cirkvi. Ruský patriarcha Kirill mal pôsobiť vo Švajčiarsku ako agent KGB
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. február 2023 11:00