Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 13:07

Nóri hlásia mierny výskyt rádioaktívneho jódu na hranici s Ruskom

Výskyt zaznamenala meteorologická stanica v nórskej lokalite Svanhovd tesne pri ruských hraniciach.

Nóri hlásia mierny výskyt rádioaktívneho jódu na hranici s Ruskom
Zdroj: Reuters

Nórsky úrad pre žiarenie a jadrovú bezpečnosť (DSA) zaznamenal v ovzduší na hranici s Ruskom neveľký výskyt rádioaktívneho jódu, ktorý môže súvisieť s nedávnou haváriou ruskej rakety. Oznámila to dnes agentúra Reuters. Podľa ruských úradov minulý týždeň na brehu Bieleho mora pri teste armádnej rakety s jadrovým zariadením došlo k výbuchu, ktorý zabil najmenej päť ľudí.

​Explózia vo vojenskom priestore pri ruskej obci Ňonoksa v Archangeľskej oblasti sa stala minulý týždeň v stredu a nórske merania vykázali rádioaktívny jód v ovzduší v nasledujúcich troch dňoch. Výskyt zaznamenala meteorologická stanica v nórskej lokalite Svanhovd tesne pri ruských hraniciach, ktorá je od miesta explózie vzdialená asi 670 kilometrov severozápadným smerom.

Úrad DSA vydal vyhlásenie, podľa ktorého nemožno určiť, či zvýšený výskyt rádioaktívnej látky s ruskou haváriou súvisí. Monitoring ovzdušia sa na ruských hraniciach vykonáva pravidelne a mierne zvýšený výskyt rádioaktívneho jódu býva zaznamenaný zhruba šesťkrát ročne. Príčiny nie sú jasné. Krátkodobé zvýšenie rádioaktivity v mieste výbuchu priznali aj ruské úrady.

​Explózia, o ktorej je len málo informácií, sa stala neďaleko prístavu Severodvinsk, kde sa nachádzajú dve veľké ruské armádne lodenice - Sevmaš a Zvjozdočka. Celá oblasť bola po výbuchu rakety uzavretá pre lodnú dopravu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.