Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2019, 16:06

Gibraltár zamietol žiadosť USA na zadržanie iránskeho tankera

  • Plavidlo zadržal Gibraltár začiatkom júla kvôli podozreniu, že vezie ropu do Sýrie, čo zakazujú sankcie Európskej únie.
  • USA tvrdia, že tanker pomáha iránskym revolučným gardám, ktoré sú na americkom zozname teroristických organizácií, a chcú zabrániť jeho prepusteniu.
Iránsky ropný tanker
Zdroj: TASR/AP

Gibraltár dnes odmietol žiadosť Spojených štátov, ktoré na základe piatkového príkazu súdu vo Washingtone žiadali, aby úrady tohto britského teritória ďalej blokovali iránsky ropný tanker. Informoval o tom na Twitteri denník Gibraltár Chronicle.

Plavidlo zadržal Gibraltár začiatkom júla kvôli podozreniu, že vezie ropu do Sýrie, čo zakazujú sankcie Európskej únie. O prepustení tankera vo štvrtok rozhodol Gibraltársky súd.

Kauza okolo tankera

Kauza okolo zadržaného tankera spôsobila diplomatickú roztržku medzi Iránom a Britániou. Teherán považoval zadržanie svojej lode za nelegálne, štrnásť dní po rozhodnutí Gibraltáru potom Iránci zadržali v oblasti Hormuzského prielivu tanker Stena Impero, ktorý plával pod britskou vlajkou. Londýn to považoval za odvetu.

Tanker, ktorý pôvodne niesol meno Grace 1 a plával pod panamskou vlajkou, bol premenovaný. Podľa agentúry Reuters je už dnes zrejmé, že loď má teraz na trupe nové meno Adrian Darya-1 a vlaje nad ním Vlajka Iránu.

Zatiaľ stále kotví pri Gibraltári, na miesto ale dorazila nová posádka, a loď tak môže vyplávať už v nedeľu alebo v pondelok. Americký federálny súd v piatok vydal príkaz na zadržanie iránskeho tankera a k zabaveniu prevážanej ropy.

USA tvrdia, že tanker pomáha iránskym revolučným gardám, ktoré sú na americkom zozname teroristických organizácií, a chcú zabrániť jeho prepusteniu.

Odlišný sankčný zoznam

Podľa Gibraltáru je ale tento príkaz neprípustný, a to najmä kvôli tomu, že americký režim sankcií voči Sýrii sa podstatne líši od toho, ktorý má Únia.

Preto vláda žiadosť ani nepostúpila Najvyššiemu súdu. "Sankčný režim Únie voči Iránu, ktorý možno aplikovať na Gibraltári, je oveľa obmedzenejšé než režim aplikovateľný v USA," vysvetlila vláda vo vyhlásení.

Šéf vlády Gibraltáru Fabian Picardo uviedol, že súd o prepustení tankera rozhodol najmä vzhľadom na to, že sa Teherán písomne ​​zaručil, že tanker náklad nevysvetlí v Sýrii.

Irán však tvrdí, že žiadnu takúto záruku neposkytol. Veliteľ iránskeho námorníctva admirál Hosejn Chánzádí uviedol, že iránske vojenské lode sú pripravené tanker Adrian Darya odprevadiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.