Tanky T-90 a nácvik slávnostnej vojenskej prehliadky v Moskve.AP/Alexander Zemlianichenko
StoryEditor

Rusi majú z vojny strach. Mladí proti Ukrajincom bojovať nechcú

26.01.2022, 23:00
Obyvatelia Ruska sa obávajú svetového konfliktu. Trápi ich však aj to, ako sa v krajine zneužíva moc.

Viac ako polovica obyvateľov Ruska má strach zo svetového konfliktu a zneužívania moci úradmi. V najnovšom prieskume verejnej mienky z polovice januára to zistilo ruské centrum Levada, ktoré štát považuje za zahraničného agenta.

Nie sú takí hluchí a slepí

Obavy zo štátneho teroru v Rusku počas obdobia ekonomickej prosperity klesali. Po masových protestoch v rokoch 2019 až 2021 však dosiahli nové rekordy.

Výrazný strach z návratu masových represií a svojvôle mocných dosiahol už v marci minulého roka vrchol v celej histórii pozorovaní, ktoré sa vykonávajú od roku 1994.

​Ukazuje sa, že voči utužovaniu režimu Rusi nie sú takí hluchí a slepí, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vedúci pracovník a predseda programu Ruskej domácej politiky Carnegieho centra v Moskve Andrej Kolesnikov tvrdí, že minuloročný návrat Alexeja Navaľného do vlasti a jeho následné zatknutie, ako aj stupňujúce sa politické represie, ktoré nasledovali, urobili na Rusov dojem.

Mocní porušili nepísanú dohodu

V referende z leta 2020 sa režim svojich obyvateľov pýtal, či súhlasia so zmenami v ústave. Tie dovolia prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby sa po vypršaní terajšieho mandátu v roku 2024 mohol uchádzal o zvolenie na dve ďalšie šesťročné obdobia. Pri moci by tak mohol zotrvať až do mája 2036. Samozrejme, ak...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 19:59