Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2019, 13:26

Do Hongkongu prišli čínske obrnené transportéry. Ide vraj o rutinu

Polícia zakázala plánované víkendové protesty.

Do Hongkongu prišli čínske obrnené transportéry. Ide vraj o rutinu
Zdroj: Reuters

Do Hongkongu vo štvrtok ráno prišli čínski vojaci v obrnených transportéroch a nákladných vozidlách.

Do prístavu v autonómnom regióne tiež dorazila loď čínskeho námorníctva. Čína tvrdí, že ide o pravidelný presun vojska. Po mesiacoch protestov však krok vzbudzuje obavy demonštrantov.

"Hongkonská posádka Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády vo štvrtkových ranných hodinách uskutočnila od roku 1997 svoju už 22. výmenu členov," uviedla čínska štátna agentúra Xinhua podľa agentúry Reuters.

Zverejnila tiež zábery obrnených transportérov, nákladných vozňov a lode čínskeho námorníctva, ktoré v noci priplávali.

Armáda podľa britského denníka The Guardian tvrdí, že ide o pravidelnú výmenu vojakov. Tá sa uskutočnila aj vlani a predvlani. Štátne médiá vtedy údajne uviedli, že sa počet vojakov a vybavenia nezmenili. Tentoraz tento údaj chýba.

​Agentúra Reuters poznamenáva, že zo záberov nie je zrejmé, či obrnené transportéry idú do Hongkongu, či späť do kontinentálnej Číny. The Guardian uvádza, že na každej strane hranice je okolo osem až desať tisíc vojakov.

Obyvatelia Hongkongu už tri mesiace požadujú odstúpenie správkyne regiónu Carrie Lamovej a viac demokracie. Pôvodne do ulíc vyšli kvôli nariadeniu, ktoré by umožňovalo vydávanie stíhaných do kontinentálnej Číny.

Protestovať chcú ľudia aj tento víkend. Organizátori sa však vo štvrtok dozvedeli, že polícia ďalšie demonštrácie zakázala. Príchod vojakov tak vzbudzuje ďalšie obavy.

Hongkonský politik Dennis Kwok z Občianskej strany v ňom vidí politický odkaz.

"Verím, že je to zámerný krok zo strany Čínskej ľudovej armády, ktorý má miestnych varovať, že armáda môže byť nasadená," uviedol Kwok pre rozhlas RTHK. Dodal, že použitie vojenskej sily "by bol koniec Hongkongu".

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.