Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2019, 16:29

Lukašenko chce otvoriť novú kapitolu vo vzťahu s USA

Povedal tak po návšteve poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona.

Lukašenko chce otvoriť novú kapitolu vo vzťahu s USA
Zdroj: Reuters

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, považovaný za blízkeho spojenca Ruska, dnes navrhol "otvoriť novú kapitolu" vo vzťahoch so Spojenými štátmi.

Vyhlásil to pri stretnutí s poradcom amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom, ktorý do Minsku priletel na návštevu.

Bolton podľa bieloruských médií ocenil možnosť prejednať regionálnu bezpečnosť a dvojstrannú spoluprácu.

"Od chvíle, kedy sa naše vzťahy s USA zhoršili, sme neustále navrhovali uzavrieť túto nie dobrú kapitolu a začať naše vzťahy na čistom liste," citoval Lukašenka nezávislý server Tut.by.s

Súčasne vyzval Boltona zhodnotiť všetky bilaterálne otázky otvorene, "dokonca priateľsky", aj keby to malo byť pre Bielorusko nepríjemné.

Za seba prisľúbil, že "otvorene a poctivo" povie všetko, čo rozvoj spolupráce vyžaduje, aj keď to možno nebude príjemné pre Ameriku.

Lukašenko zdôraznil, že "tak vynikajúcu vysoko postavenú osobu (z USA) sme v Bielorusku dávno nemali", a Boltonovu návštevu označil za "historickú".

"Spojené štáty veľmi zaujímajú ľudské práva a nešírenie zbraní (hromadného ničenia). V tom musíme byť krajne otvorení," uviedol Trumpov poradca.

"História postupuje. Uplynulo veľa času od rozpadu Sovietskeho zväzu a geopolitická situácia sa zmenila. Mení sa aj vo chvíli, keď spolu hovoríme," poznamenal.

Autoritársky bieloruský prezident bol dlho považovaný za posledného diktátora Európy, ale jeho snaha sprostredkovať mier medzi ukrajinskou vládou a donbaskými separatistami mu vylepšila povesť.

V reakcii na postupné prepúšťanie bieloruských politických väzňov Západ postupne uvoľnil sankcie vyhlásené proti Minsku a Bielorusko sa vymaňuje z diplomatickej izolácie.

Bolton pred Bieloruskom navštívil Ukrajinu a Moldavsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.