Kritici brexitovej stratégie britskej vlády plánujú po ohlásenom prerušení zasadania parlamentu zmobilizovať svoje sily už budúci týždeň, teda ihneď po návrate britských zákonodarcov z letných prázdnin.
Budú ale mať len niekoľko dní na to presadiť zákon proti brexitu bez dohody, prípadne sa pokúsiť vládu premiéra Borisa Johnsona zvrhnúť.
Ministerský predseda a jeho tím navyše podľa médií zvažujú aj ďalšie únikové plány, aby Británia mohla 31. októbra odísť z Európskej únie prípadne aj bez brexitovej dohody.
Brexit bez dohody
Líder opozičných labouristov dnes potvrdil, že snaha vylúčiť brexit bez dohody začne budúci utorok.
Denník The Times či web Politico uvádzajú, že cesta povedie pravdepodobne cez vyvolanie mimoriadnej debaty.
Za pomoci predsedu Dolnej snemovne Johna Bercowa, ktorý v stredu rozhodnutie zablokovať parlament dôrazne kritizoval, by si odporcovia Johnsonovho plánu na konci tejto debaty mohli hlasovaním vyhradiť priestor v agende na prerokovanie mimovládneho návrhu zákona ohľadom brexitu bez dohody.
Ten by potom musel v mimoriadne krátkom čase prejsť celým legislatívnym procesom.
Tento plán môže naraziť na niekoľkých úrovniach, najmä kvôli časovej tiesni. Pokiaľ zákon neprejde pred ukončením parlamentnej schôdze, čo môže nastať už deviateho septembra, návrh zanikne a musel by byť po začatí novej schôdze predložený znova.
Vláda pritom podľa médií plánuje obštrukcie pre prípadné prerokúvanie návrhu v Snemovni lordov. Ani tu však jej možnosti nekončia.
Čas tlačí
Podľa denníka Financial Times je Johnson odhodlaný doraziť na kľúčový októbrový summit Európskej rady za situácie, kedy nebude mať ohľadom podoby brexitu zviazané ruky.
Jeho oponenti by sa mohli pokúsiť nabúrať jeho plány aj v októbri, opäť na to ale budú mať minimum času.
Nová parlamentná schôdza začne 14. októbra takzvaným prejavom kráľovnej, v ktorom vláda načrtne svoje legislatívne plány pre nové obdobie.
The Times ale uvádzajú, že priestor pre opozičné manévre sa pravdepodobne naskytne až v nasledujúcom týždni po hlasovaní o zahajovacom prejave.
Opozícia môže pochopiteľne pred parlamentnou prestávkou aj po nej vyvolať hlasovanie o nedôvere vláde, aj tu by ju však čakali úskalia.
Úprava "rozvodovej" dohody je kľúčová
Rebeli z radov vládnych konzervatívcov berú túto variantu ako krajné riešenie, problematické by tiež bolo prípadné hľadanie dočasného premiéra, ktorý by zabezpečil odklad odchodu z EÚ.
Johnson je navyše pripravený po eventuálnom vyslovení nedôvery zostať v čele vlády a namiesto rezignácie vypísať predčasné voľby na termín po 31. októbri, dodávajú The Times.
Podľa komentátorov sa britský ministerský predseda svojimi krokmi snaží odkázať na druhú stranu Lamanšského prielivu, že parlament jeho brexitové plány nemôže prekaziť.
Jeho jedinou cestou k "usporiadanému" brexitu je splnenie jeho požiadaviek na úpravu existujúcej "rozvodovovej" dohody.
"Toto je najväčšia parlamentný stret od anglickej občianskej vojny (1642-1651)," citoval Buzzfeed News nemenovaný vládny zdroj.
"Rozhodne to, kto bude múdrejší: (premiérovi poradcovia) Dom (Cummings) a Nikki (da Costaová) alebo John Bercow a (líder konzervatívnych rebelov) Dominic Grieve," dodala táto osoba.