Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2019, 19:15

Hnev ľudí na Merkelovej vládu? Krajná pravica oslavuje úspech vo voľbách v Brandenbursku a Sasku

Posilnenie si postavenia AfD vo východnej časti Nemecka by mohlo ohroziť budúcnosť koalície CDU s SPD.

Hnev ľudí na Merkelovej vládu? Krajná pravica oslavuje úspech vo voľbách v Brandenbursku a Sasku
Zdroj: Reuters

Krajne pravicová a protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zaznamenala v nedeľňajších regionálnych voľbách v dvoch nemeckých spolkových krajinách Brandenbursko a Sasko výrazný úspech.

V oboch východonemeckých spolkových krajinách by AfD skončila na druhom mieste.

Vyplýva to z výsledkov prieskumov medzi voličmi odchádzajúcimi z volebných miestností (exit polls), ktoré uskutočnili nemecké televízie ARD a ZDF.

Podľa správy agentúry AFP predbežné odhady odzrkadľujú hnev tamojších obyvateľov na vládu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

V Sasku si podľa týchto odhadov AfD zabezpečila 27,5 percenta hlasov, vyplýva z predpovedí ARD a ZDF. Vo voľbách pred piatimi rokmi pritom krajnú pravicu volilo necelých desať percent obyvateľov (9,7 percenta).


V Brandenbursku sa dohaduje, že AfD bude mať 22,5-24,5 percenta hlasov. Aj v tejto spolkovej krajiny by si podľa citovaných odhadov oproti roku 2014 polepšila o najmenej desať percent (12,4 percenta).

Hoci sa AfD môže v týchto spolkových krajinách stať veľkou politickou silou, všeobecne sa nepredpokladá, že sa strana dostane do miestnej vlády; všetky etablované politické strany odmietli vytvoriť koalíciu s AfD.

Posilnenie si postavenia tejto krajne pravicovej strany vo východnej časti Nemecka by takisto ohrozilo budúcnosť koalície CDU kancelárky Merkelovej so stredoľavicovými sociálnymi demokratmi (SPD) a môže podnietiť pochybnosti o novej predsedníčke CDU, ministerke obrany Annegret Krampovej-Karrenbauerovej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.