Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2019, 07:15 Aktualizované dňa 06.09.2019 o 09:42

Zomrel bývalý dlhoročný prezident Zimbabwe Robert Mugabe

Mugabe zomrel vo veku 95 rokov.

Zomrel bývalý dlhoročný prezident Zimbabwe Robert Mugabe
Zdroj: Reuters

Marxistický politik a niekdajší učiteľ Robert Mugabe vládol v africkom Zimbabwe pevnou rukou viac než 37 rokov.

Pri moci bol od roku 1980, potom čo krajina získala nezávislosť od niekdajšej koloniálnej mocnosti Británie, až do novembra 2017, keď odstúpil z funkcie prezidenta po tom, čo parlament začal proces jeho odvolania.

Mugabe po sebe zanechal Zimbabwe s rozvrátenou ekonomikou, krajinu sužuje vysoká nezamestnanosť, hyperinflácia a nedostatok potravín. Okrem iného vyvlastnil zimbabwianských belošských farmárov, čím krajinu, predtým prezývanú sýpkou Afriky, priviedol do veľkej biedy.

Dnes Mugabe zomrel vo veku 95 rokov.

Ľavicový autokrat Mugabe, ktorý bol jedným z najväčších hrdinov vojny za nezávislosť Zimbabwe (1972-1979), bol najprv v rokoch 1980-1987 premiérom, funkciu prezidenta zastával nasledujúcich 20 rokov.

Porušovanie ľudských práv

Vyhral pätoro prezidentských volieb (v rokoch 1990, 1996, 2002, 2008 a 2013), v čase odstúpenia v roku 2017 bol vo svojich 93 rokoch najstaršou hlavou štátu na svete (britská kráľovná Alžbeta II. je o dva roky mladšia).

Západ ho roky obviňoval z porušovania ľudských práv, opozícia mu zasa vyčítala, že zruinoval ekonomiku krajiny predtým prezývanej sýpka Afriky. Niektorí priaznivci ale v Mugabeovi dlhodobo videli hrdinu boja za nezávislosť, ktorý bojuje za práva obyčajných ľudí.

Kritiku Západu i mnohých afrických štátov Mugabe vytrvalo ignoroval, za príčinu všetkého zla v krajine označoval bývalú mocnosť Britániu. Opozícia, belošskí farmári, odborári, obchodníci i novinári boli podľa neho "predajní zradcovia".

Práve konfiškácia tisícov fariem patriacich belošským Zimbabwčanom na prelome tisícročia priviedla krajinu do veľkej biedy. Vyvlastnené majetky prezident odovzdával svojim stúpencom, väčšinou veteránom z vojny za nezávislosť, ktorí o poľnohospodárstve nemali ani poňatia.

​Juhoafrický biskup a nositeľ Nobelovej ceny za mier Desmond Tutu o ňom raz povedal, že sa stal "vzorovým typom afrického diktátora".

Robert Gabriel Mugabe sa narodil 21. februára 1924 v misii Kutama na severovýchod od Harare (vtedy nazývané Salisbury) vo vtedajšej britskej kolónii Rodézia. Pochádza z kmeňa Zezuru a vychovali ho jezuiti.

Diaľkovo študoval filozofiu a ekonómiu v Juhoafrickej republike a právo v Británii. Neskôr pôsobil ako učiteľ vo vtedajšej Južnej Rodézii (teraz Zimbabwe), či v Ghane.

Vstup do politiky

V roku 1960 vstúpil do politiky, podieľal sa na založení Afrického ľudového zväzu Zimbabwe (ZAPU), neskôr stál aj pri vzniku Afrického národného zväzu Zimbabwe - Vlastenecké fronty (ZANU-PF).

V 60. rokoch bol Mugabe za svoju politickú činnosť väznený, do roku 1980 sa zdržiaval v emigrácii v Mozambiku. V rokoch 1980 až 1987 a 1989 až 1990 bol ministrom obrany.

V decembri 1979 sa zúčastnil ústavnej konferencie v Londýne, ktorá rozhodla o budúcnosti krajiny. Predsedom vládnucej ZANU-PF bol od roku 1980 až do novembra 2017.

Mugabeho pád vyvolal 15. novembra 2017 armádny prevrat, po ktorom vojaci držali autoritárskeho prezidenta aj jeho manželku v domácom väzení. Armáde sa nepáčilo, že Mugabe šiesteho novembra odvolal viceprezidenta Emmersona Mnangagwa podporovaného generálmi.

Bývalý minister pre národnú bezpečnosť Mnangagwa minulý rok v auguste Mugabeho v čele krajiny nahradil po tom, čo vyhral prezidentské voľby.

Marxista

Po získaní nezávislosti krajiny v roku 1980, keď Mugabe hlásal marxizmus, bol považovaný za architekta medzinárodne vychvaľovanej politiky mieru medzi čiernymi a bielymi obyvateľmi krajiny.

Od februára 2000, potom čo prehral referendum o posilnení právomocí prezidenta, podporoval zaberanie belošských fariem v krajine.

Sankcie Západu proti Zimbabwe sú v platnosti od roku 2002 kvôli porušovaniu ľudských práv a zásad demokracie. Zmrazenie účtov a zákaz ciest do USA a krajín EÚ sa týka Mugabeho a jeho blízkych, rovnako ako predstaviteľov významných miestnych firiem.

Mugabe vystupoval ostro proti homosexuálom - prirovnal ich k "príšerám horším ako psy a ošípané" a povedal, že si nezaslúžia žiadne práva. V roku 1996 zasa vyhlásil, že väčšina belochov v krajine (asi 100-tisíc ľudí) by si zaslúžila zastreliť a ako "zdochliny ich predhodiť supom a psom".

Mugabe bol od augusta 1996 druhýkrát ženatý, za manželku mal Grace Marufuovou (54), svoju bývalú sekretárku. Majú spolu tri deti. Prvá dáma, známa svojou prchkosťou a láskou k nakupovaniu, mala v Zimbabwe značný vplyv.

Mugabeho prvá manželka Sarah "Sally" Hayfronová (pochádzala z Ghany, vzali sa v roku 1961) zomrela v roku 1992. Mali jedného syna Nhamodzenyika, ktorý zomrel v roku 1966 v Tanzánii na cerebrálnu maláriu v troch rokoch. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.