Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2019, 13:21

Johnson sa nechystá rezignovať. Brexit bude 31. októbra, tvrdí

Boris Johnson opakovane prehlasuje, že naplní vôľu voličov z referenda z roku 2016.

Johnson sa nechystá rezignovať. Brexit bude 31. októbra, tvrdí
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson dnes vyhlásil, že rezignovať nemieni a Spojené kráľovstvo vyvedie z EÚ s dohodou 31. októbra.

Informovala o tom agentúra Reuters. Johnson je teraz na návšteve Škótska, kde ho okrem iného čaká audiencia a večera u kráľovnej Alžbety II. v jej tamojšom sídle Balmoral. Johnson by mal na mieste prespať, uviedla jeho hovorkyňa.

"Pôjdem do Bruselu, dostanem dohodu a zaistíme, aby sme odišli 31. októbra," povedal Johnson. Na otázku, či by uvažoval o rezignácii, ak by sa jeho plán nenaplnil, premiér odpovedal: "To nie je hypotéza, o ktorej som pripravený uvažovať".

Johnson opakovane prehlasuje, že naplní vôľu voličov z referenda z roku 2016 a Britániu z EÚ vyvedie k 31. októbru, či už s dohodou, alebo bez nej.

Spor ohľadom dohody sa týka predovšetkým takzvanej írskej poistky, ktorej odstránenie z textu britský premiér od EÚ žiada.

Tá je súčasťou dohody o usporiadanom britskom odchode z EÚ, ktorú vyrokovala Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová a ktorú britský parlament opakovane odmietol potvrdiť. Únia zmeny v texte odmieta, ponúka len úpravu o tom, ako by mali vzájomné vzťahy oboch strán po brexite vyzerať.

Poistka má podľa zmluvy - v prípade, že sa strany nedokážu do konca následného prechodného obdobia dohovoriť na inom riešení - zabrániť prísnym kontrolám na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva.

Súčasná podoba írskej poistky by od Severného Írsku a prípadne od celého Spojeného kráľovstva požadovala dodržiavanie mnohých pravidiel Únie, ak by zlyhali práve následné rokovania o novej podobe vzájomného obchodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.