Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2019, 07:51

"Zradil nádeje svojho ľudu." USA sa vyjadrili k smrti Mugabeho

Robert Mugabe zomrel v piatok v Singapure vo veku 95 rokov.

"Zradil nádeje svojho ľudu." USA sa vyjadrili k smrti Mugabeho
Zdroj: Reuters

Spojené štáty v piatok pripísali Robertovi Mugabemu vinu za spôsobenie veľkej chudoby v Zimbabwe a uviedli, že "zradil nádeje svojho ľudu".

Washington sa tak vyjadril po úmrtí tohto niekdajšieho bojovníka za slobodu, z ktorého sa stal autoritársky prezident, vládnuci železnou rukou.

Mugabe zomrel v Singapure v piatok približne o 10.40 h miestneho času (04.40 h SELČ), mal 95 rokov.
Americké ministerstvo zahraničných vecí v krátkom vyhlásení vyjadrilo sústrasť každému, kto smúti nad jeho smrťou, ale 37 rokov trvajúcu vládu Mugabeho ostro skritizovalo.

"Robert Mugabe pomohol oslobodiť Zimbabwe, ale jeho porušovanie ľudských práv a zlé spravovanie hospodárstva krajiny priviedli k chudobe milióny obyvateľov; zradil nádeje svojho ľudu," uviedla hovorkyňa ministerstva Morgan Ortagusová, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.


"Naďalej podporujeme túžby zimbabwianskeho ľudu po lepšej, úspešnejšej budúcnosti," dodala.
Mugabeho, bývalého politického väzňa a neskoršieho vodcu povstalcov proti koloniálnej nadvláde belochov, v roku 2017 zvrhli kedysi lojálni generáli. Zomrel v Singapure, kde sa liečil.

Spojené štáty v 70. rokoch 20. storočia pomohli vyvinúť tlak na Iana Smitha, lídra neuznaného štátu belošskej menšiny nazývaného Rodézia, aby súhlasil s vládou černošskej väčšiny. Mugabeho zvolili za prezidenta v roku 1980 a nádeje doňho vkladal celý svet.

Mugabe sa však nakoniec stal smutne známym tým, že drvil politický odpor a na udržanie moci využíval šírenie strachu. Uplatňoval politiku, ktorá zruinovala hospodárstvo v krajine. Počas jeho režimu nastala jedna z najväčších hyperinflácií na svete.

V jeho vzťahu s USA silnelo napätie a Washington naňho uvalil sankcie. Mugabe obviňoval západných lídrov z obnovovania kolonializmu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.