MoskvaReuters
StoryEditor

Rusko zadržalo bývalého amerického diplomata. Polícia ho podozrieva z pašovania drog

27.01.2022, 17:33
Autor:
ČTKČTK
Bývalý americký diplomat, ktorý pôsobil v Moskve, sa bráni tým, že o zákaze lekárskej marihuany v Rusku nevedel.

Ruské úrady obvinili bývalého pracovníka amerického veľvyslanectva v Moskve z pašovania a držania veľkého množstva drog. Súd na Marka Fogela uvalil väzbu. Oznámila to dnes agentúra TASS s odvolaním sa na policajné komuniké.

Fogel podľa médií tvrdí, že marihuanu, ktorú vlani v auguste v jeho batožine objavili colníci na letisku Šeremeťjevo, používa zo zdravotných dôvodov a že mu ju predpísal lekár.

Vraj nemal ani tušenie, že v Rusku je aj "lekárska" marihuana zakázaná. Polícia naopak argumentuje, že drogy v batožine Američana boli starostlivo ukryté v teniskách v obaloch od kontaktných šošoviek a od elektronických cigariet, ale aj tak neunikli pozornosti špeciálne vycvičeného psa.

Ďalších dôkazov sa podľa ruských úradov zbavila Fogelova manželka, ktorá ešte pred príchodom kriminalistov do miesta bydliska stačila vyniesť smeti - najprv do kontajnera a potom mimo dosahu pouličných kamier.

Fogel a jeho manželka sa až do minulého mája tešili postaveniu diplomatov. Vyšetrovatelia majú podozrenie, že to mohli využiť na vybudovanie kanála dodávok narkotík určených študentom anglo-americkej školy, kde Fogel nastúpil ako učiteľ.

Agentúra AFP dala prípad do súvislosti s uväznením niekoľkých ruských občanov v USA a Američanov v Rusku a špekuláciami o ich možnej výmene za pilota Konstantina Jarošenka, ktorý si v USA odpykáva dvadsaťročný trest za sprisahanie s cieľom pašovať kokaín, a obchodníka so zbraňami Viktora Buta, ktorý bol v USA odsúdený na 25 rokov. Aktuálne sú vzťahy medzi oboma veľmocami na bode mrazu.

25. máj 2022 14:49